Wykład Jolanty Szwalbe

Dnia 2 października w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miał miejsce wykład Pani Jolanty Szwalbe pt.: Nie starzeje się ten kto nie ma na to czasu.

Na wstępie warto kilka slow poświecić sylwetce prelegentki. Pani Jolanta mieszka w Emilii położonej 16 km. od Łodzi. To autorka antologii i cytatów. W roku 2008 otworzyła własne wydawnictwo im. Benjamina Franklina. Jest autorką kilku książek: Myśl i działaj dla przyszłości, Złap na zawsze wiatr w żagle, Wyrusz w drogę oraz Sekretów istnienia. Swoje zbiory kieruje do wszystkich bez względu na pleć czy wiek. Jednak szczególną grupą docelową są osoby 50+. Swój wykład miała już okazję wygłaszać w ponad 250 Uniwersytetach III Wieku, często odwiedzała również biblioteki.

Joanna Szwalbe pragnie inspirować do aktywności, dawać radość- dobrą energię ale także nadzieję, że najgorsza sytuacja w życiu jest możliwa do przezwyciężenia. Dlatego całe spotkanie przebiegało w optymistycznej atmosferze. Prelegentka przekonywała zebranych, iż codziennie winniśmy się budzić z uczuciem radości. Jeśli wstaniemy „lewą nogą” to wówczas denerwować nas będą szczegóły, na które częstokroć, będąc w dobrym humorze- nie zwrócilibyśmy uwagi. Aby poprawić kiepski nastrój trzeba pomyśleć o czymś miłym. Jeśli ktoś ma psa- winien się z nim pobawić bo zwierzęta niosą ze sobą radość. Osoba lubiąca muzykę powinna jej rano posłuchać. Joanna Szwalbe dawała rady- jednak w wyborze metody zostawiała słuchaczom dowolność.

Swoje słowa autorka kierowała również do emerytów. Przekonywała, że emerytura w żadnym wypadku nie powinna być ich ostatnim portem.

Obecnie wiele mówi się o specyfikach, które mogą skutecznie ukryć oznaki starzenia. Czasu jednak nie da się zatrzymać, a młodzi powinniśmy być duchem. Nie należy wstydzić się zmarszczek- jest to naturalna kolej rzeczy. Najważniejsze by starzec się godnie- z wdziękiem i poczuciem humoru.

Całe czwartkowe spotkanie wypełniały cytaty znanych ludzi reprezentujących rożne gałęzie nauki, literatury czy polityki.

Z pewnością wskazówki pozostawione przez Panią Szwalbe pozostaną w pamięci obecnych wówczas gości.

tekst