Kwietniowe "Spotkanie z książką" w ramach DKK - 25.04.2023

Jak to bywa w ostatnie poniedziałki miesiąca, tak i wczoraj spotkaliśmy się z więcborskimi Czytelnikami w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki wink Tym razem rozmawialiśmy na temat fabuły i treści książki "Zaopiekuj się moją mamą", autorstwa południowokoreańskiej pisarki Shin Kyung-sook laugh

Na kwietniowym spotkaniu DKK tym razem omawialiśmy fabułę książki Zaopiekuj się moją mamą, autorstwa południowokoreańskiej pisarki Shin Kyung-sook.Znika kobieta – matka, żona… Każdy z członków rodziny przeżywa jej zaginięcie na swój własny sposób. Autorka książki świetnie wnika w emocje, uczucia, a także zachowania bohaterów. Środki stylistyczne, jak i narracja w drugiej osobie bardzo spodobały się więcborskim Klubowiczom. Sylwetki postaci, które kreuje Shin Kyung-sook w Zaopiekuj się moją mamą także zasługują na wyróżnienie, gdyż to w jaki sposób autorka je przedstawia bardzo mocno rzutuje na to, jak czytelnik odczyta całość fabuły.

Na pierwszy rzut oka zdawać by się mogło, że będzie to kolejna powieść, przez którą odbiorca przebrnie, którą „przeżyje” i którą po jakimś czasie zapomni. Jednak ta książka porusza do głębi. To, co przedstawiła autorka jest uniwersalne niezależnie od tego, gdzie kto mieszka, w jakiej kulturze się wychował czy jakiego koloru jest jego skóra. Drugi człowiek – to dwa słowa, które według naszych Klubowiczów określają fabułę tej powieści. Nasi Czytelnicy są oczarowani zarówno problematyką, którą pisarka podjęła w swojej książce, jak i formą narracji, która sprawia, że nie jest to pamiętnik czy dziennik, ale jedna i ta sama opowieść, która z 4 różnych kawałków układa się w całość. Wielu naszych Klubowiczów nawiązało w kontekście tej książki do relacji matek ze swoimi dziećmi, które tak często zaniedbują swoje mamy, a gdy ich już nie ma, nie są w stanie niczego zmienić, niczego naprawić. Pozostaje żal i gorycz, że mogło zrobić się więcej dla tej ukochanej osoby za jej życia.

Bezsprzecznie książka Zaopiekuj się moją mamą poruszyła do głębi naszych Czytelników, a refleksje wynikające z lektury tej powieści pozostaną nami na długo.