Witaj majowa jutrzenko! Wykład Pani Małgorzaty Jarocińskiej.

Dnia 29 kwietnia w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miał miejsce wykład Pani Małgorzaty Jarocińskiej. Wykład odbył się pod hasłem Witaj Majowa Jutrzenko.

Warto w tym miejscu kilka sów poświecić prelegentce. Pani Małgorzata pracowała jako nauczycielka. W czasach PRL-u mówiła o prawdziwej historii- bez przekłamań narzuconych wytycznymi partii. Za swoją działalność była przy pomocy rożnych metod szykanowana i często zwalniana. Obecnie spotyka się ludźmi w różnym wieku- opowiadając im o historii naszego państwa. Nie stroni od trudnych tematów- jej prelekcje sięgają czasów dawnych ale także tych bliższych- na przykład Grudnia 81.

Prelegentka podczas spotkania pragnęła przybliżyć młodzieży licealnej okres, w którym powstała Ustawa Rządowa czyli Konstytucja 3 Maja. Ponieważ czas ten łączy się z panowaniem Stanisława Augusta Poniatowskiego- Pani Małgorzata używała również terminu czasy stanisławowskie. Obecnej w bibliotece młodzieży przypomniała jak wglądał nasz kraj w czasie wolnych elekcji oraz jakie następstwa miało korzystanie przez szlachtę z przywileju Liberum veto. Licealiści poznali znaczenie powiedzenia Za Sasa jedz pij i popuszczaj pasa. Młodzieży dokładnie nakreślono postawy reprezentowane przez zwolenników jak i przeciwników reform. Konstytucja była przecież wynikiem dążeń do uzdrowienia stosunków wewnętrznych panujących w Rzeczypospolitej. Dzięki niej można było ustalić podstawy nowożytnego ustroju w naszym państwie.

Postać Stanisława Augusta Pani Małgorzata przybliżyła bardzo dokładnie. Ciekawie ukazała jego relacje z Katarzyną II carycą Rosji. Okazało się, że król był od niej uzależniony- a do objęcia przez niego tronu przyczyniła się właśnie caryca. Niestety Stanisław August przyznawał wszystkim jej kochankom order Orła Białego. Smutnym jest fakt, że obok zasłużonych Polaków z tak ważnym odznaczeniem obnosili się ludzie, którzy na nie nie zasłużyli. W tym miejscu warto przypomnieć, że order ten został ustanowiony w 1705 roku przez Augusta II Mocnego.

Nastrojowymi przerywnikami były z pewnością pieśni pochodzące z tamtego okresu a także te, które powstały niedawno. Do gustu słuchaczom przypadł utwór skomponowany przez Andrzeja Kurylewicza.

Małgorzata Jarocińska wykazała się podczas spotkania ogromną wiedzą. W czasie wykładu nie korzystała z żadnych materiałów. A oprócz faktów historycznych cytowała także przysłowia i wiersze okresu stanisławowskiego. Ten fakt spotkał się z uznaniem obecnej w bibliotece młodzieży.

Nasza historia obfituje w wydarzenia, których okoliczności warto poznać od nowa. Z pewnością Pani Małgorzata Jarocińska odwiedzi jeszcze Miejsko- Gminną Bibliotekę Publiczną w Więcborku z kolejnym pasjonującym wykładem.

Tekst

Marcin Łangowski

 

 


Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku
ul. Gen. Hallera 22
89-410 Więcbork
Tel. 52 389 86 22

e-mail: bibliotekawiecbork@wp.pl
Strony internetowe związane z bibliotekarstwem, literaturą, edukacją i kulturą
Polecane strony:
www.wiecbork.eu

Licznik odwiedzin: 607569