Wernisaż wystawy grupy fotograficznej "Sepia" z Piły 31-01-2018 - fotorelacja.

Dnia 31 stycznia w więcborskiej bibliotece odbył się wernisaż wystawy grupy fotograficznej „Sepia” z Piły.

Fotograficy z Piły oddają się swojej pasji już od 2010 roku. Wtedy bowiem z inicjatywy Prezydenta Miasta powstało Centrum Aktywizacji Osób Starszych i Niepełnosprawnych. Instruktorem grupy jest  Stanisław Pręgowski. Warto w tym miejscu wymienić jej członków, są to: Bozena Andrzejewska, Maria Bednarowska-Focht, Ryszard Budnik, Teresa Jankun, Urszula Król, Danuta Kubiak, Wanda Lubińska, Irena Paliwoda, Wacław Stępyra, Krystyna Szymańska. Osoby zrzeszone w „Sepii” pogłębiają swoją wiedzę na wiele sposobów. W ich warsztacie nie brakuje plenerów fotograficznych. Uczestnicy mogą wówczas zatrzymać w kadrze to co w danej chwili przykuło ich uwagę. Jednak podczas spotkania poplenerowego ostatnie słowo – jak powiedzieli sami autorzy wernisażu – należy zawsze do instruktora. Pilscy artyści zwiedzają wystawy fotograficzne ale także organizują własne. Dowodem na to nie jest tylko ta więcborskiej książnicy. Grupa „Sepia” ma już za sobą m.in. ekspozycję pt. „Zakątki Pilskie”, wystawę z okazji 500-lecia Piły, „Nasze wiszenie światła”, „Kwiaty”, „Impresje czeskie” oraz „Nasze podróże”. Nie zabrakło także wystaw autorskich, warto w tym miejscu wspomnieć o „Miejskich mirażach” Bożeny Andrzejewskiej, „Moich przestrzeniach” Marii Bednarowskiej a także „California blue” Urszuli Król. Należy dodać, że jest to pokłosie podróży Pani Urszuli do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Stanisław Pręgowski to instruktor o niepodważalnym autorytecie. Od 1990 roku należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Z Piłą jest związany od 1964 roku – tu rozpoczął swoje życie zawodowe jako oficer lotnictwa. Fotografia zawsze była mocno osadzona w sferze jego zainteresowań. Działał w amatorskim ruchu fotograficznym, zakładał różne stowarzyszenia. Należy przypomnieć, iż był on pomysłodawcą Międzynarodowego Biennale Fotografii „Dziecko”. W Pilskim Domu Kultury założył oraz prowadził Galerię „P”. Tam pokazywano prace polskich i zagranicznych autorów. Jest entuzjastą fotografii czarno-białej oraz szlachetnych technik pracy takich jak solaryzacja i guma – o czym opowiadał podczas wernisażu w więcborskiej bibliotece. Prace Stanisława Pręgowskiego znajdują się nie tylko w wielu zabiorach krajowych ale także za granicą. m. in w Instytucie Alinari we Florencji, w zbiorach Watykańskich, w Czechach, Austrii, Niemczech, Kanadzie czy Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Zdjęcia prezentowane w więcborskiej książnicy ukazują różną tematykę. Są tu fotografie nie tylko z Polski ale na przykład Góry Izerskie po stronie naszych sąsiadów – Czechów.  Wernisaż obejmuje dorobek „Sepii” z ostatnich dwóch lat. Ciekawostka to również zdjęcia wykonane we wsi Zawoja na terenie Polski południowej. Co wyróżnia to miejsce na tle innych? Otóż Zawoja jest jedną z najdłuższych wsi w Polsce, liczy około 18 kilometrów długości. Podczas całego spotkania padały ciekawe pytania, na które autorzy starali się udzielić interesujących i rzeczowych odpowiedzi. Fotograficy opowiadali jak odbierają rzeczywistość przez pryzmat obiektywu. Mówili również czym dla nich jest fotografia. Według słów członków klubu świat dzięki niej staje się piękniejszy. Wielu z nich lubi podróżować i chcą zatrzymać ulotne chwile dla siebie i innych. Fotografia w ich oczach czyni rzeczy zwykłe - niezwykłymi. Chcą ukazać to czego na co dzień nie jesteśmy w stanie zauważyć. Do części jest to odskocznia od codzienności. Fotografia dla wielu z nich ma być śladem czasu, ciekawej i niepowtarzanej historii zachowanej dla przyszłych pokoleń. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w naszej bibliotece.