Spotkanie młodzieży z księdzem Jaskułą

Sakramenty przywilej czy obowiązek?

Wykład ks. Andrzeja Jaskuły w więcborskiej bibliotece.

Dnia 5 listopada w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku odbył się wykład ks. Andrzeja Jaskuły. W to czwartkowe przedpołudnie ks. Andrzej przedstawił odpowiedz na pytanie znajdujące się w tytule wykładu a mianowicie czy Sakramenty to przywilej czy raczej obowiązek.

Ksiądz Andrzej jest kierownikiem Chrześcijańskiej Szkoły pod Żaglami. Często wypływa razem z młodzieżą na obozy żeglarskie. Tam wypełnia swoje powołanie czyli głoszenie Ewangelii. Trzeba przyznać, że ów kapłan ma ogromne zdolności oratorskie a także dysponuje wiedzą z wielu dziedzin co mogli zauważyć uczestnicy czwartkowego wykładu.

Na spotkanie zaproszono młodzież z więcborskiego liceum oraz uczniów gimnazjum. Nie zabrakło również mieszkańców, chcących pogłębić swoją wiedzę teologiczną. Ponieważ młodzież licealna należała do klasy mundurowej dlatego prelegent na początku wspomniał o patriotyzmie.

Podczas spotkania poruszano wiele kwestii. Wyjaśniano czym jest sacrum- ponieważ zanim zacznie się mówić o sakramentach należy znaczenie owego terminu poznać. Kilka zdań kapłan poświecił starożytnym kulturom i ich sposobowi postrzegania świata.

Podczas wykładu ks. Andrzej posiłkował się Katechizmem Kościoła Katolickiego- czyli najważniejszym opracowaniem zawierającym zasady wiary oraz wskazującym katolikowi drogę chrześcijańskiego postępowania. Z pewnością miało to na celu zainteresowanie młodzieży tą ogromnie istotną publikacją.

Należy wspomnieć, iż młodzież miała sposobność zapoznać się wówczas z wieloma wartościowymi opracowaniami nie tylko z dziedziny religii. Ponieważ zainteresowania ks. Jaskuły sięgają także wielu dziedzin współczesnej nauki.

Słuchający czwartkowego wykładu dowiedzieli się również, iż sakramenty urzeczywistniają się przez moc Bożą. Na przykładzie sakramentu pokuty wyjaśnił, że jest on ważny nawet kiedy udziela go kapłan w stanie grzechu. Mówił, że spowiedź oprócz tego istotnego dla każdego katolika wymiaru duchowego- ma również inne działanie- psychologiczne. Podczas spowiedzi doznajemy wyzwolenia bo umiemy się otworzyć na drugiego człowieka- stwierdził

Mówił o teorii, która wyjaśnia powstanie świata bez ingerencji Boskiej. Okazało się, iż owa teoria ma bardzo wiele znaków zapytania, o których w publikacjach nie zawsze się wspomina. Jedną z nich jest na przykład zagadnienie gatunków pośrednich.

Cały wykład był zajmujący nie tylko w związku z poruszanymi zagadnieniami ale także ze sposobem prowadzenia go przez ks. Andrzeja. To zdolny mówca, a także osoba pełna pogody ducha. Potrafił stosować trafne porównania. Dawał przykłady z życia, aby wytłumaczyć sprawy duchowe, które z pozoru wydają się nie do wytłumaczenia.

Z pewnością to nie ostatni wykład ks Andrzeja Jaskuły w więcborskiej bibliotece.