Operetka młodsza siostra opery- spotkanie w bibliotece.

Dnia 26 czerwca w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miało miejsce spotkanie pt.: Operetka- młodsza siostra Opery. Całość poprowadził Pan Leszek Skaza.

Pan Leszek jest redaktorem Krajeńskich Zeszytów Historycznych To autor kilkunastu popularnonaukowych artykułów dotyczących historii i prahistorii Krajny. Jego największą pasją jest jednak opera.

Piątkowe spotkanie przebiegło nie tylko pod znakiem ciekawostek z życia twórców operetki ale również zostało uświetnione sporą ilością fragmentów najbardziej znanych operetek. Na wstępie warto wyjaśnić, że operetka to utwór muzyczny zbliżony do opery- tylko występują w nim dialogi mówione. Charakterystyczna jest tutaj komediowa akcja i melodyjna muzyka- w niemal każdej operetce nawet najbardziej zawiła intryga kończy się dobrze.

Zgromadzeni w bibliotece dowiedzieli się kiedy powstał omawiany kierunek. Krajem znanym z największych operetek było niewątpliwie Cesarstwo Austro- Węgierskie. To w Wiedniu tworzył kompozytor, dyrygent i skrzypek Johann Strauss. Tam też 5 kwietnia 1874 roku w Theater an der Wien miała miejsce premiera Zemsty nietoperza. W piątkowy wieczór w bibliotece rozbrzmiewał finał II aktu tego dzieła- czyli Bal sylwestrowy. Pan Leszek Skaza stwierdził, iż nierzadko znamy z radia lub telewizji jakąś melodię ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że jest to utwór Straussa.

Niewiele operetek dorównuje tym, które stworzył Strauss, lecz w wielu krajach powstały również inne wyróżniające się dzieła. Na piątkowym spotkaniu obecni mieli sposobność obejrzeć operetki wykonywane na różnych scenach świata. Były to interpretacje sceniczne a także te, stworzone specjalnie na potrzeby telewizji. Wiele miejsca prelegent poświęcił wykonaniom sprzed kilku dziesięcioleci. Jak stwierdził Pan Skaza: Wtedy przykładano bowiem szczególne znaczenie do wierności scenograficznej miejsca akcji danego dzieła i to co widzieliśmy na scenie, doskonale współgrało z muzyką. Dziś bywa z tym różnie.

Na zakończenie Pan Leszek stwierdził: Od chwili narodzin operetki minęło prawie 150 lat i choć wielu wróżyło jej koniec to ona wciąż ma się dobrze.

 

Tekst

Marcin Łangowski

 


Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku
ul. Gen. Hallera 22
89-410 Więcbork
Tel. 52 389 86 22

e-mail: bibliotekawiecbork@wp.pl
Strony internetowe związane z bibliotekarstwem, literaturą, edukacją i kulturą
Polecane strony:
www.wiecbork.eu

Licznik odwiedzin: 607838