Liski w bibliotece

Do Wielkanocy pozostało już niewiele czasu. Wszyscy przygotowują się do niej poprzez okres Wielkiego Postu. Ze Świętami Zmartwychwstania Pańskiego łączą się piękne zwyczaje- jeden z nich poznały dzieci z Gminnego Przedszkola.

We wtorkowe przedpołudnie 15 marca  do więcborskiej biblioteki zawitały Liski. Na spotkaniu poznały metodę wykonywania świątecznych jajek. Nie były to jednak typowe pisanki- te, które powstały w bibliotece wykonano z papieru.

Najmłodsi pilnie pracowali pod okiem Pani Marii Glonek. Do wykonania niecodziennych pisanek, niezbędne były kartki grubego papieru z przygotowanym wzorem jajka. Każda z pociech według własnych upodobań ozdabiała je. Nie używano jednak pisaków ani kredek. Wykorzystywano wyłącznie bardzo cienkie kawałki wielkanocnych serwetek i wstążki- mocowano to wszystko zwykłym  klejem.

Najmłodsi z ochotą przystąpili do pracy- każdy chciał zabrać ze sobą najpiękniejsze jajko. Ile było dzieci-  tyle pojawiło się pomysłów- dlatego każda praca była niepowtarzalna.

Oczywiście nie zabrakło głośnego czytania- najmłodsi zapoznali się z utworami Juliana Tuwima. Razem  z bibliotekarzami przedszkolaki szukały okularów Pana Hilarego.

Dzieci obejrzały także rękodzieło wyeksponowane w bibliotece.  Podziwiały pomysłowość i ogrom pracy włożonej w wykonanie jajek , baranków, aniołów oraz innych wzorów. Dzięki pracy wykonanej własnymi rękoma pociechy nauczyły się doceniać trud innych osób.

W nagrodę za wykonanie świątecznych jajek dzieci otrzymały słodki poczęstunek.