Książki polecane w listopadzie

Pani Sławka poleca:

Zygmunt Miłoszewski : „Gniew”

Ostatnia część cyklu o prokuratorze Teodorze Szackim. Wspaniale skomplikowana intryga, wartka akcja i mroczny klimat to główne cechy tej powieści. Nie bez znaczenia są również ironiczne i błyskotliwe dialogi, trafność opisów i refleksji.

Mocny, trzymający w napięciu kryminał.

Oddział dla dzieci poleca:

Łukasz Wierzbicki „Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa”

Czy w wojsku, pośród tłumu wojskowych, jednym z żołnierzy może być niedźwiedź? Jedyną racjonalną odpowiedzią jest nie. Historia potrafi jednak pisać piękne scenariusze i jednym z nich jest właśnie los misia Wojtka, żołnierza w armii generała Władysława Andersa. Razem z 22 Kompanią Transportową przebył on cały szlak bojowy. Obecność tak nietypowego kompana sprawiała żołnierzom wiele radości - pomimo świata ogarniętego wojną i braku kontaktu z najbliższymi. Książka nie przytłacza czytelnika opisami etapów walk, autor skupił się na przedstawieniu losów niedźwiedzia. O działaniach wojennych dowiadujemy się natomiast przy okazji. Wydanie jest bogate w ilustracje i autentyczne zdjęcia przedstawiające tytułowego bohatera i jego kompanów. Opowieść o najbardziej nietypowym uczestniku wojny na pewno poruszy serca najmłodszych. Jest ona pełna ciepła i nadziei. Stanowi niezapomnianą lekcję historii, która brzmi jak bajka. Gorąco polecam!

Pan Marcin poleca:

Jerzy Pecold „Padre, strzelba, różaniec i koń”

Autor to polski misjonarz. Swoją posługę pełnił w Ekwadorze i Wenezueli. Na co dzień starał się - oprócz wypełniania obowiązków - lepiej zrozumieć społeczność, w której przyszło mu żyć. Na ile mógł był obecny w jej życiu, dzieląc te same trudy co rdzenni mieszkańcy danej parafii. Jeździł konno, przedzierał się przez dżunglę, siedział w łodzi płynącej Amazonką i Orinoko a nawet polował na krokodyle. Jego opowieść jest niezwykła - pełna przygód - czasem nawet bardzo niebezpiecznych. Książka została wydana w ramach serii „Biblioteka Poznaj Świat” autorem zdjęć jest nie kto inny jak sam Wojciech Cejrowski. Polecam

Pani Danuta (filia Sypniewo) poleca:

Adrian Grzegorzewski „Czas tęsknoty”

Dla wielbicieli serialu „Czas honoru” polecam znakomitą powieść, gdzie głównymi bohaterami są: historia, wojna i miłość. Miłość Polaka i Ukrainki rozdzielona przez wojenną zawieruchę. Czy ich uczucie przetrwa w obliczu okupacyjnej grozy i czy miłość wygra z okrucieństwem wojny dowiecie się czytając drugi tom „Czas burzy”.

Pani Aleksandra (Fila Runowo Kraj.) poleca:

Małgorzata J. Kursa „Jasna Sprawa”

To pogodna powieść o  ludzkiej codzienności składającej się z szeregu zwykłych spraw, smutku i radości, a także wzruszająca  historia o poszukiwaniu szczęścia, tęsknocie za drugą połówką, budowaniu zaufania, zmaganiu z samotnością i wierze w lepszą przyszłość.