Bibliotekarze polecają w styczniu 2019.

Pani Sławka poleca:

 

Sławomir Koper: „Zbrodnie z namiętności”

Historie znanych, którzy za miłość i namiętność zapłacili najwyższą cenę, ginąc z ręki zazdrosnych lub porzuconych partnerów czy rywali. Aktorka warszawskich teatrów Maria Wisnowska, pisarka i muza artystów Dagny Przybyszewska, tancerka Iga Korczyńska, hrabina Zyta Woroniecka. Każda opowieść jest inna, każda jednakowo dramatyczna i poruszająca. Szczególnie przejmująca jest najbardziej współczesna — historia śmierci uwielbianego przez publiczność piosenkarza Andrzeja Zauchy, zrekonstruowana na podstawie niepublikowanych dotychczas akt sądowych z procesu jego zabójcy. 

Pani Kamila poleca:

J.K. Johansson: „Fińskie miasteczko Twin Peaks, czyli co się stało z Laurą Anderson?”

Prowincjonalne fińskie miasteczko. Zaginiona dziewczyna. Mroczna tajemnica. Główna bohaterka Laura jest piękną, utalentowaną dziewczyną nie stroniącą jednak od niebezpiecznych rozrywek. Kiedy nagle znika zdania na temat, gdzie się podziała, są podzielone, zarówno wśród uczniów, jak i mieszkańców miasteczka. Tymczasem w liceum gdzie uczyła się Laura zaczyna pracę Miia, była policjantka zmagająca się z uzależnieniem od Internetu. Ma zająć się trudną młodzieżą, uczniowie jednak jej nie ufają i są przekonani, że przyszła z policji w związku z głośnym zaginięciem ich koleżanki. Zamiast do niej, przychodzą na pogaduszki do jej brata Niklasa, szkolnego psychologa, cieszącego się popularnością wśród dziewcząt. Nikke na wieść o zaginięciu Laury reaguje dziwnie niespokojnie. Przy okazji wychodzą na jaw również inne fakty związane z ich wspólnymi relacjami. Okazuje się, że prawie wszyscy mieszkańcy miasteczka mają cos na sumieniu.

Laura to trzymający w napięciu psychologiczny kryminał, prowadzący przez kolejne kręgi piekła na fińskiej, z pozoru idyllicznej prowincji.

Polecam również pozostałe dwa tomy trylogii dostępne w naszej książnicy.

Pan Marcin poleca:

Vladimir Wolff: „Stalowa kurtyna”

Jest to powieść niebanalna. Niezwykle oryginalny pomysł pozwolił autorowi stworzyć książkę, której nie sposób się oprzeć. Treścią opowieści jest wizja współczesnego konfliktu zbrojnego. Co najważniejsze wojna ma miejsce współcześnie, na terenie naszego kraju. Czy uda nam się obronić przed zmasowanym atakiem dywizji pancernych? Czy sabotażyści wzniecą  zamęt na tyłach polskich wojsk i sparaliżują kraj? Na te i inne pytania odpowie Vladimir Wolff w książce pt. „Żelazna kurtyna”.

Pani Danuta (filia Sypniewo) poleca:

 

"Kamerdyner"

To historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX wieku, inspirowana prawdziwymi faktami. Romans Mateusza, kaszubskiego chłopaka, po śmierci matki, wychowywanego we dworze i pruskiej hrabianki Marity jest pełen trudnych wyborów, ulotnych nadziei i cierpienia. Powieść ukazuje losy trzech narodów na przestrzeni pięciu dekad tj od 1900 roku do zakończenia II wojny światowej. Pisana przez trzech autorów, którzy są jednocześnie autorami scenariusza filmu. Dobra powieść na zimowe wieczory.

Pani Aleksandra (Fila Runowo Kraj.) poleca:

Sofia Lundberg: „Czerwony notes”

To historia fascynującej kobiety. W powieści opisane zostały na przemian teraźniejszość; gdzie Doris jako staruszka zmaga się ze swoją niedołężnością i przeszłość; ciągnąca się od dzieciństwa kobiety, czyli około osiemdziesiąt lat wstecz. Jest to przepiękny obraz czyjegoś życia.

 

 

 

 

 


Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku
ul. Gen. Hallera 22
89-410 Więcbork
Tel. 52 389 86 22

e-mail: bibliotekawiecbork@wp.pl
Strony internetowe związane z bibliotekarstwem, literaturą, edukacją i kulturą
Polecane strony:
www.wiecbork.eu

Licznik odwiedzin: 607878