Skrzatowa opowieść

Dnia 4 czerwca w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miała miejsce inscenizacja bajki pt.: „Skrzatowa Opowieść”. Autorką tekstu a także całej scenografii była Małgorzata Szweda.

Pani Małgosia poetka znana nie tylko w naszym regionie ale także w innych częściach naszego Kraju. Jest obdarzona niewątpliwym talentem do tworzenia poezji. Spod jej pióra wyszła ogromna ilość utworów, które zostały zebrane w wydawanych kolejno tomikach poetyckich. Małgorzata jest laureatką wielu regionalnych ale także ogólnopolskich konkursów poetyckich. Utwór, którego inscenizację można było obejrzeć w bibliotece otrzymał wysokie noty na konkursie organizowanym przez Wydawnictwo Świętego Macieja. Był to konkurs „Na bajkę z przesłaniem”. W nagrodę utwór rodzimej poetki zostanie już wkrótce wydany drukiem. Skrzatowa opowieść nie powstała wyłącznie na konkurs. Już w zeszłym roku bratanica autorki poprosiła ją o napisanie bajki. Pierwowzór był wersją opisową na potrzeby przedstawienia należało całość przerobić dodając dialogi.

Utwór jest pisany wierszem bezrymowym- został podzielony na zwrotki. Narratorem spektaklu była Małgorzata Szweda w rolę skrzata wcieliła się Joanna Nowakowska. Niedźwiadka grała Emilia Niemczewska. Dzwoneczkami i krasnoludkami były: Emilia Jutrowska, Aleksandra Szweda oraz Julia i Karolina Wąsik.

Warto kilka słów poświecić scenografii bowiem jest ona w całości dziełem poetki. Przygotowanie dekoracji trwało miesiąc. Na czas spektaklu biblioteka zamieniła się w prawdziwy las, w którym rosną nie tylko drzewa ale żyją jego najważniejsi mieszkańcy- zwierzęta.

Przesłaniem utworu była potrzeba przyjaźni z drugim człowiekiem.

”Na nic psoty na nic figle...?

dlaczego tak jest,

nie mam z kim się bawić, smutno mi...”

Ważna dla autorki jest także potrzeba rozmowy z drugim człowiekiem. Rozmawiając możemy przełamać bariery a także wyjaśnić co nas dzieli. Nie powinniśmy się również wstydzić pytać- lepsza wiedza chroni nas przed popełnieniem błędu.

„Pójdę i zapytam czy chciałby być

moim przyjacielem

tak zapytam...”

Po zakończeniu spektaklu dzieci wspaniale bawiły się śpiewając oraz rozwiązując przygotowane dla nich rebusy i zagadki. Spotkanie trwało długo a po jego zakończeniu najmłodsi udali się do domów z uśmiechem na twarzy- to najlepszy dowód na to, że środowe popołudnie na długo zostanie w ich pamięci.

Licznik odwiedzin: 620007