Seniorzy obchodzili swoje święto w bibliotece

Dnia 20 października Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku gościła seniorów. W to poniedziałkowe przedpołudnie grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Więcborku przygotowała bogaty program artystyczny.

Całe przedsięwzięcie odbyło się z okazji przypadającego właśnie w poniedziałek Europejskiego Dnia Seniora. Ideą święta jest kształtowanie społecznego postrzegania osób starszych. Szczególnie dzieci mają się nauczyć szacunku dla seniorów- tak, aby w przyszłości podejmowały wszelkie działania, mające na celu zapewnienie im godnego życia. Powyższa idea nabiera szczególnego znaczenia dzisiaj- spadek urodzeń będzie zmuszał ludzi do dłuższej pracy. Dlatego ważne będą wszelkie formy aktywizacji osób starszych. Powinno się także zapewnić seniorom sprawiedliwy dostęp do opieki zdrowotnej- nic więc dziwnego, że dzieci przebrały się także za lekarzy i pielęgniarki.

Dzieci występujące w więcborskiej bibliotece zostały przygotowane przez Panią Irenę Wielgosz- to ona czuwała aby całe przedstawienie przebiegało zgodnie ze scenariuszem. A w pewnym momencie sama wcieliła się w jedną z ról.

Inscenizacja była zabawna. Dzieci przebrane lub też nie recytowały wierszyki a także śpiewały piosenki. Słynnego Konia na biegunach zaśpiewali wszyscy obecni.

Starszym obecnym na spotkaniu szczególnie przypadł do gustu następujący wierszyk:

Czy sukienka czy też spodnie,

grunt to modnie i wygodnie.

Skoro człowiek jeszcze dycha,

to zabawa nie będzie licha

potem harce, tańce, zbytki

tak się bawią emerytki...

Spotkanie zakończyło się długimi gromkimi brawami- zaś dla małych aktorów i starszych gości biblioteka przygotowała słodki poczęstunek.

Warto żebyśmy pamiętali o seniorach nie tylko z okazji ich święta ale przez cały rok. Bowiem w sposób w jaki traktujemy starszych dzisiaj, tak nas- zobligowane danym przykładem- potraktują nasze dzieci.

tekst

Licznik odwiedzin: 620252