Wystawa: „Motyw Anioła w malarstwie i rzeźbie”

Dnia 3 listopada w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miało miejsce otwarcie wystawy pt.: Motyw anioła w malarstwie i rzeźbie. Wydarzenie odbyło się w ramach XVI Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

Zgromadzeni w bibliotece mogli podziwiać anioły wykonane przez różnych artystów. Były tam eksponaty autorstwa Aleksandry Banach, Andrzeja Ikerta oraz Józefa Walczaka. Owi twórcy są bliscy lokalnej społeczności. Józef Walczak oprócz rzeźbionych w lipowym drewnie aniołów maluje także obrazy i postacie świętych. Jest to osoba znana w kraju jak i za granicą. Jego rzeźby i obrazy zawsze wprawiają w zachwyt oglądających. Podczas piątkowej ekspozycji- z uwagi na ogromny dorobek artysty- można było obejrzeć wyłącznie małą część efektów jego pracy. Pani Banach znana jest ze swoich frywolitek- czyli koronki, zrobionej z cienkich nici za pomocą czółenek lub igły i szydełka. Podczas poniedziałkowej wystawy udowodniła, iż nie obce są jej również inne kierunki artystyczne. Andrzej Ikert to osoba rozpoznawalna z uwagi na duże zdolności manualne- w poniedziałkowy wieczór zaprezentował aniołki ze szkoły krakowskiej i toruńskiej.

Obecni na ekspozycji mówili jak odbierają poszczególne dzieła- konfrontowali gotowe eksponaty z własnym wyobrażeniem aniołów. Wizerunek anioła stworzony w sztuce to nieziemsko piękna istota niematerialna z białymi skrzydłami- jednak każdy artysta w działaniu posiada dowolność. Bibliotekarz Marcin Łangowski przygotował krótką prezentację dotyczącą tematu wystawy. Okazało się, że na przestrzeni wieków motyw anioła był człowiekowi bliski we wszystkich dziedzinach jego zainteresowań czyli literaturze, sztuce a obecnie również w muzyce i filmie.

Wystawę można zwiedzać w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku do 14 listopada.

tekst