Wystawa prac Jolanty Surmy

Dnia 13 marca w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miała miejsce wystawa makram autorstwa Jolanty Surmy.

Na wstępie warto w kilku zdaniach przybliżyć sylwetkę artystki. Mieszka na stałe w Złotowie, jest mistrzem tkactwa artystycznego. To absolwentka Studium Reklamy w Pile i Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Od wielu lat należy do Stowarzyszenia Plastyków Azyl w Pile. Piastuje funkcję prezesa Klubu Artystów Pasja w Złotowie. Jest instruktorem rękodzieła artystycznego w Powiatowym Ognisku Pracy Pozaszkolnej. Makramy przez nią wykonane zdobyły wiele nagród i wyróżnień w ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach. Ekspozycje prac pani Jolanty miały miejsce w kraju i za granicą. Jej prace gościły w Sofii, Berlinie i Londynie.

W czasie otwarcia wystawy zebrani dowiedzieli się, że dzieła złotowskiej artystki były elementem scenografii filmu pt.: Mroczne cienie w reżyserii Tima Burtona- „wystąpiły” razem z Johnnym Deppem i Michelle Pfeiffer

Na pytanie jak zaczęła się jej przygoda z makramą odpowiedziała, że pierwszych wzorów nauczyła się z książek w latach 80 tych. Potem zapisała się do związku Plastyków. W owym czasie makramy były bardzo modne.

Jolanta Surma wciąż tworzy kolejne dzieła ale nie zaniedbuje również pracy z innymi- szczególnie z młodym pokoleniem. Prowadzi zajęcia dla wielu osób reprezentujących rożne grupy wiekowe- począwszy od najmłodszych a skończywszy na seniorach. W pracy i tworzeniu aktywnie wspiera ją małżonek.

Podczas ekspozycji miały miejsce mini warsztaty. Przy pomocy sznurka sizalowego każdy z obecnych wykonał pajacyka. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem artystki ze Złotowa. Efekty pracy przerosły najśmielsze oczekiwania bowiem wszyscy zakończyli zadanie- i każdy obecny tego dnia w bibliotece zabrał do domu oryginalną pamiątkę.

Wystawę prac Jolanty Surmy można zwiedzać w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku do Świąt Wielkiej Nocy.