Wystawa fotografii Andrzeja Ossowskiego pt. "Przyroda zamknięta w kadrze" - 09.06.2017.

Dnia 9 czerwca w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miało miejsce otwarcie wystawy fotografii Pana Andrzeja Ossowskiego pt. „Przyroda zamknięta w kadrze”.

W piątkowe przedpołudnie do naszej książnicy przybyli uczniowie Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Więcborku pod opieką Pana Ireneusza Bejanka. Mieli oni sposobność obejrzeć wystawę oraz wysłuchać interesującego wykładu połączonego z pokazem multimedialnym. Autorem całości był oczywiście Pan Andrzej Ossowski. Fotograf opowiedział gimnazjalistom o początkach swojej przygody z aparatem, która sięga jego dzieciństwa. Autor wyjaśnił czym dla fotografa jest złota i błękitna godzina. Bardzo obrazowo scharakteryzował różnice występujące pomiędzy fotografem a snajperem – okazało się, iż są one niewielkie. Młodzież gimnazjalna dowiedziała się co to jest fotografia krajobrazowa. Z ogromnym podziwem oglądano zdjęcia Pana Andrzeja. Na nich można było rozpoznać mnóstwo żyjących wokół nas ptaków min. kawki, szpaki, trzciniaki czy synogarlice. Młodzi mieszkańcy Więcborka dowiedzieli się, iż warto patrzeć dookoła - bowiem piękne i cudowne rzeczy dzieją się tuż obok za domem, w ogrodzie a nawet w mieście. Zrobienie udanego zdjęcia nie wymaga wcale niezwykle drogiego aparatu - liczy się cierpliwość i umiejętność uchwycenia tego co najważniejsze. Gimnazjaliści wiele dowiedzieli się również o zależnościach i mechanizmach rządzących przyrodą. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz sprzętu fotograficznego. Oprócz współczesnych zdobyczy techniki uczniowie obejrzeli ogromnych rozmiarów obiektyw, pochodzący jeszcze z lat 70-tych XX wieku. Wyprodukowano go w Niemieckiej Republice Demokratycznej. Każdy chętny mógł podejść i sprawdzić możliwości jakie dawał ponad 30-letni sprzęt. Warto w tym miejscu wspomnieć, że na zakończenie Pani Irena Boroch wyrecytowała prelegentowi wiersz, który wspaniale pasował do jednej z prezentowanych fotografii.

Pan Andrzej Ossowski został nagrodzony gromkimi i długimi brawami zaś na gimnazjalistów i pozostałych zwiedzających czekał przygotowany przez bibliotekę słodki poczęstunek.