Wymarsz- gawęda Małgorzaty Jarocińskiej

Dnia 9 listopada w więcborskiej bibliotece miała miejsce gawęda pani Małgorzaty Jarocińskiej pt.: Wymarsz.

Na spotkanie przybyła młodzież gimnazjalna a także mieszkańcy Więcborka.

Pani Jarocińska pasjonuje się naszą narodową historią już od dawna. W poniedziałkowe przedpołudnie mówiła o drodze Polski do niepodległości. Rozpoczęła już od czasów napoleońskich ale najmocniej skupiła się na I Wojnie Światowej i walkach odbywających się na ziemiach polskich.

Mówiła o Kompanii Kadrowej a także o bardzo chłodnym przywitaniu jej żołnierzy na ziemiach Królestwa Polskiego. Następnie przedstawiła okoliczności towarzyszące powstaniu Legionów Polskich.

Nie zabrakło historycznych ciekawostek. Pani Jarocińska wyjaśniła skąd pochodzi zwyczaj salutowania dwoma palcami- znany tylko w polskim wojsku. Podobno w czasie Powstania Listopadowego po bitwie pod Olszynką Grochowską jeden z adiutantów został raniony w dłoń i stracił trzy palce. Mimo to, dotarł do swojego przełożonego, zasalutował mu dwoma pozostałymi palcami, przekazał ważne informacje i zmarł z powodu odniesionych ran. Dowódca owego żołnierza pod wrażeniem jego heroicznych czynów podobno wprowadził wówczas taki sposób salutowania. Stan ten trwa do dnia dzisiejszego.

Podczas spotkania muzycznymi ilustracjami do przedstawianych treści były polskie pieśni patriotyczne. Nie ograniczono się wyłącznie do ich słuchania- wszyscy obecni mogli również śpiewać. W tym celu pracownicy biblioteki przygotowali specjalne śpiewniki. A repertuar był bogaty, nie zabrakło Piechoty, Pierwszej kadrowej, Przybyli ułani czy Marsza I Brygady.

Wszyscy obecni byli pod wrażeniem ogromu wiedzy jakim poszczycić się może pani Małgorzata. Mówiła bez kartki- nierzadko recytowała fragmenty wierszy bądź nawet całe utwory poetyckie z tamtego okresu. Na zakończenie publiczność nagrodziła panią Jarocińską gromkimi brawami.