Święto babci i dziadka w bibliotece

Dnia 28 stycznia w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku obchodzono Dzień Babci i Dziadka. W środowe popołudnie przygotowano dla seniorów bogaty program artystyczny.

W bibliotece występowały dzieci z klasy I Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Więcborku. Przedstawienie składało się z wierszy i piosenek- wybrała je osobiście Pani Irena Wielgosz. Ogromne słowa podziękowania należą się również rodzicom- pomagali oni najmłodszym uczyć się wyznaczonych tekstów. Dzieci deklamowały wiersze same lub z podziałem na role.

Przedstawienie obfitowało w wiele ciekawych utworów. Recytowano teksty Doroty Gellner- to znana poetka, prozaik a przede wszystkim autorka książek dla dzieci a także słuchowisk radiowych, czy przeznaczonych dla młodego widza bajek muzycznych. Oprócz tego najmłodsi deklamowali utwory takie jak: Kocham babcię, dziadka, Rodzinka, Mój dziadunio. Nie zabrakło także elementów literackiego dorobku polskiej pisarki i autorki wierszy dla dzieci i młodzieży- Wandy Chotomskiej. Są to teksty znane wielu polskim dzieciom, czytają je rodzice, nauczyciele a także bibliotekarze i zapraszani przez nich goście. Tym bardziej cieszy fakt, iż znalazły również swoje miejsce podczas obchodów tego ważnego święta.

Słuchającym przypadła do gustu inscenizacja pod tytułem Cztery babcie. Przedstawiono ją z podziałem na role. Dzieci opowiadały w niej historię, w której cztery babcie przechwalały się wzajemnie osiągnięciami swoich wnucząt. Spór przerwały same pociechy- wówczas zapanowała zgoda.

Dla dziadków i babć obecnych tego dnia w bibliotece oprócz samego występu przygotowano niespodziankę w postaci kwiatów wykonanych z zielonych słomek oraz kolorowego papieru. Przed ich wręczeniem dzieci deklamowały następujący wierszyk:

Dla babci i dziadka mamy dzisiaj kwiatka

Sto lat babciu miła

Uśmiechem zdobiony z papieru zrobiony

Sto lat babciu miła

Po zakończeniu części artystycznej Pani Dyrektor Maria Kołata zaprosiła wszystkich obecnych na słodki poczęstunek- po nim najmłodsi mieli okazję uczestniczyć w zgadywankach, rebusach a także w mini inscenizacji. Dzieci otrzymały zadanie wcielenia się w postacie z najbardziej znanych bajek.