Tożsamość regionalna mieszkańców Krajny północno-wschodniej Wykład Pana Doktora Krzysztofa Kołatki

Dnia 18 czerwca br. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miał miejsce wykład pana Krzysztofa Kołatki pt.: Tożsamość regionalna mieszkańców Krajny północno-wschodniej.

Pan Krzysztof, który reprezentuje Instytut Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa (specjalności: dialektologia i etnolingwistyka).

Podczas czwartkowego wykładu przedstawił on cząstkowe wyniki swoich badań, których pokłosiem jest rozprawa zatytułowana Tożsamość regionalna mieszkańców Krajny. Studium językowo-kulturowe.

Prelegent zapytany, dlaczego zajął się właśnie takim tematem, odpowiedział, że od dziecka jest z Krajną związany. Urodził się bowiem w Więcborku, mieszka w Wilczych Jarach (koło Sypniewa) oraz ukończył krajeńskie szkoły, tj.: Szkołę Podstawową im. Ziemi Krajeńskiej w Sypniewie i Liceum Ogólnokształcące im. T. Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim.

W trakcie wystąpienia stwierdził: Prymarnym celem moich badań było określenie stopnia tożsamości regionalnej mieszkańców Krajny oraz wyróżnienie elementów konstytuujących poczucie ich terytorialnej identyfikacji w odniesieniu do pięciu kategorii, mianowicie: ogólnego poczucia zakorzenienia w „małej ojczyźnie”, geografii, historii i pamięci, kultury (materialnej, duchowej i społecznej) oraz języka i onimii.

Materiał – stanowiący podstawę analizy – zebrany został za pomocą ankiet oraz wywiadów. W toku powyższych dociekań pan Krzysztof podjął próbę zrekonstruowania wizerunku Krajny, funkcjonującego w świadomości Krajniaków.

Obecni w bibliotece poznali wyniki badań przeprowadzonych na kilkusetosobowej grupie informatorów. Mieli oni sposobność poznać komponenty krajeńskiej tożsamości regionalnej, a także ich hierarchię.

Spotkanie okazało się bardzo interesujące. Niewątpliwie wpływ na to miało – obecne w bibliotece – audytorium. Byli to bowiem ludzie żywo zainteresowani tematem. W ten czwartkowy wieczór padło wiele interesujących pytań oraz poruszono mnóstwo ważnych kwestii.

Życzymy panu Krzysztofowi Kołatce sukcesów w niełatwej przecież pracy naukowej.