Suplementy diety- spotkanie z Katarzyną Gardecką

Dnia 28 stycznia w Miejsko- gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miał miejsce wykład pani Katarzyny Gardeckiej. Tym razem dotyczył on suplementów diety.

            Pani Katarzyna jest technologiem żywności i tak się składa, że profesja, którą się zajmuje jest także jej pasją. To zwolenniczka racjonalnego żywienia i zbilansowanej diety a także aktywnego trybu życia.

            Suplementy diety stały się ostatnio niezwykle popularne- zażywamy je często bez ograniczeń a także kontroli. Podczas wykładu obecni dowiedzieli się co zawierają owe pigułki. Prelegentka wyjaśniła, że firmy farmaceutyczne jak każde inne liczą na zyski. Dlatego suplementy zawsze podążają za popularnymi i częstymi w społeczeństwie chorobami bądź przypadłościami.

            Podczas spotkania okazało się, iż suplementy nie są lekarstwami- i nie poddaje się ich rygorystycznym kontrolom. Goście biblioteki poznali różnice między lekiem a suplementem, nauczyli się rozróżniać te dwie substancje dzięki informacjom zawartym na opakowaniach.

            Na spotkaniu przedstawiono kilka interesujących analiz i wykresów- otóż  w 2013 roku Polacy wydali na suplementy 3 miliardy złotych.

            Niestety nasze prawo nie wymaga dokładnych badań suplementów, z tego powodu kupujemy je bez recepty. Nie istnieją praktycznie żadne restrykcje.

Głównym zadaniem omawianych substancji jest uzupełnianie niedoboru składników związanych z niewłaściwą dietą a celem jest zachowanie zdrowia. W przypadku leków działanie terapeutyczne jest potwierdzone badaniami a w  suplementach nie.

            Pani Katarzyna wspomniałam również, że osoby powyżej 70 roku życia muszą stosować suplementacje pod kontrolą lekarza- nieodpowiednio dobrane składniki mogą kolidować z przyjmowanymi lekami i wywoływać nieprzewidziane reakcje organizmu.

            Suplementy posiadające wyciągi z naturalnych substancji są zawsze droższe- te zaś, które swój skład uzyskały w wyniku reakcji chemicznych nie będą dużym wydatkiem- ale jest to zawsze chemia.

            Prelegentka stwierdziła, że należy dostarczać sobie jak najwięcej potrzebnych mikroelementów w pożywieniu.  Oczywiście są osoby, które z takich czy innych powodów nie mogą tego zrobić- wówczas można przeprowadzić suplementację jednak zawsze „ z głową”- wybierając świadomie wśród szerokiej gamy dostępnych środków.

Tekst

Marcin Łangowski

 


Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku
ul. Gen. Hallera 22
89-410 Więcbork
Tel. 52 389 86 22

e-mail: bibliotekawiecbork@wp.pl
Strony internetowe związane z bibliotekarstwem, literaturą, edukacją i kulturą
Polecane strony:
www.wiecbork.eu

Licznik odwiedzin: 604707