Spotkanie z Maestro Andrzejem Dobberem 07.04.2015

Dnia 7 kwietnia w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku gościł Maestro Andrzej Dobber. Zgromadzeni w bibliotece mieli okazję porozmawiać z jednym z największych barytonów, specjalizującym się w wykonaniach oper dramatycznych Giuseppe Verdiego.

Niekwestionowanym znawcą tematyki operowej jest z pewnością Pan Leszek Skaza- redaktor Krajeńskich Zeszytów Historycznych. Od ponad dwóch lat prowadzi on w Więcborku i Sępólnie Krajeńskim programy poświęcone wielkim artystom- poprowadził on również pierwszą część spotkania zadając Maestro Dobberowi pytania.

Zgromadzeni w bibliotece dowiedzieli się co sprawiło, że Maestro zainteresował się operą. Zapytany od swój debiut odpowiedział, że miał on miejsce w Operze Krakowskiej podczas trwania Eugeniusza Oniegina Piotra Czajkowskiego- wystąpił jako książę Gremin.

Obecni w Bibliotece dowiedzieli się, iż jego marzeniem jest występ w Bayreuth jako Wotan w Pierścieniu Nibelunga Ryszarda Wagnera. Maestro dodał informację na jakich scenach będzie można go w najbliższym czasie zobaczyć i posłuchać.

Spotkanie zilustrowano fragmentami oper Luiza Miller i Rigoletto Giuseppe Verdiego oraz piosenką pt.: Nie ma mamy. To utwór autorstwa Krzesimira Dębskiego. Jeden z najsłynniejszych barytonów zaśpiewał ją charytatywnie na potrzeby akcji przeciw rakowi piersi.

We wtorkowy wieczór mieszkańcy Więcborka mieli okazję przekonać się, że Andrzej Dobber po wielu latach spędzonych za granicą i ogromnej ilości występów- pozostał sobą. Dla jednych sąsiadem dla innych kolegą czy przyjacielem ze szkolnej ławy. Tego faktu nie można przemilczeć- taka postawa zasługuje na ogromną pochwałę.

Społeczność lokalna wyraziła swoją wdzięczność za spotkanie- Maestro otrzymał kwiaty i upominki od Urzędu Miejskiego, biblioteki oraz lokalnej rękodzielniczki. Rodzimi poeci napisali dla niego dwa przepiękne wiersze.

Życzymy Maestro Andrzejowi Dobberowi jeszcze wielu sukcesów na największych scenach operowych świata