Spotkanie z Dariuszem Tusznio

Moje podróże i spotkania z Janem Pawłem II.

Spotkanie z Dariuszem Tusznio.

Dnia 5 listopada w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miało miejsce spotkanie z podróżnikiem Dariuszem Tusznio.

Dariusz Tusznio już od wielu lat jest właścicielem biura podróży NOVUMtravel. Organizuje wycieczki oraz pielgrzymki i to właśnie przy ich okazji udało mu się wiele razy spotkać Jana Pawła II.

Na wstępie prelegent wspomniał o początkach swojej działalności- sięgają one czasów zaraz po transformacji systemowej. Mówił o trudnościach związanych z prowadzeniem biura podroży. Wówczas nie opracowano jeszcze procedur, które teraz są nieodzowne. Istniały ogromne braki kadrowe. Nierzadko przepłacało się za parking, bo brak dostępu do internetu uniemożliwiał sprawdzenie cen. Dla nas jest to obecnie nie do pomyślenia. Jednakowoż dla równowagi wspomniał także, iż we Włoszech Polakom okazywano serdeczność i udzielano pomocy. Obecnie się to niestety zmieniło- jednak w latach 90-tych włoska opinia publiczna uwielbiała nas właśnie dzięki polskiemu Papieżowi.

Podróżnik opowiadał o swoim pierwszym spotkaniu z Janem Pawłem II- było to w połowie lat 90-tych. Grupa wiozła z Polski prezent w postaci ornatu wykonanego przez Siostry Karmelitanki z Tryszczyna. Polscy turyści nie przypuszczali, że spotkają się z Ojcem Świętym i prosili tylko ojca Hejmo by ten przekazał ornat papieżowi. Tymczasem kilkuosobowej grupie udało się z nim spotkać.

Pan Dariusz opowiedział o bardzo osobistym przeżyciu jakim było pierwsze spotkanie z Papieżem Polakiem. Wówczas nie był w stanie wydobyć z siebie głosu- nie on jeden. Większość osób spotykających się z papieżem reagowało bardzo podobnie.

Ogromną niespodzianką dla obecnych na czwartkowym spotkaniu były słodkie rogale oraz kawa- pan Dariusz przywiózł je z Włoch. Przy okazji w paru zdaniach opowiedział o włoskiej kawie i sposobach jej przyrządzania.

Wspominał także pogrzeb Jana Pawła II- było to ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Zamknięto strefę powietrzną wokół Rzymu. Karabinierzy sprawdzali wszystkie hotele a szczególnie spisy przybyłych gości. W centrum Rzymu ustawiono ogromne telebimy aby każdy mógł brać udział w pożegnaniu Jana Pawła II.

Czwartkowe spotkanie trwało długo- wywiązała się wówczas bardzo interesująca dyskusja. W czasie jej trwania pan Dariusz Tusznio stwierdził, że jest jeszcze wiele ciekawych tematów, o których można w przyszłości opowiedzieć. Z pewnością to nie jest ostatnie spotkanie z więcborskim podróżnikiem.