Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki - Tom Michell - Lekcje z pingwinem

Dnia 25 września w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miało miejsce spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawiano powieść autorstwa Toma Michella  pt. Lekcje z Pingwinem.

To powieść o przyjaźni ale bardzo nietypowej. Jest to przyjaźń człowieka z pingwinem. Został on uratowany przez głównego bohatera książki. Od tego czasu nie rozstawali się ze sobą.  To piękna książka o niecodziennej przygodzie a także o tym, że choć planujemy różne wydarzenia - to w życiu zawsze może nastąpić coś nieoczekiwanego. To wydarzenie zmusi nas nierzadko do całkowitej zmiany postepowania. Członkowie klubu dużo mówili o swoich zwierzętach. O wzajemnym przywiązaniu i pewnym bólu - kiedy owego przyjaciela już zabraknie. Oczywiście nie wolno stawiać zwierząt wyżej niż ludzi lecz z drugiej strony trzeba je szanować jako wiernych towarzyszy, którzy rozweselają nasze - czasem smutne życie. Tytułowy pingwin prawie zdechł z powodu oblepiającej go ropy. Dlatego w poniedziałkowe popołudnie wspominano także o wielkich katastrofach spowodowanych przez działalność człowieka. Zastanawiano czemu czasem tak rzadko myślimy o konsekwencjach naszej działalności. Dla wielu firm zysk przysłania wszystko inne. Ich właściciele nie zdają się pamiętać, że zostawiają przyrodę swoim dzieciom i wnukom. Wreszcie ostatni temat, który poruszono to argentyńsko-brytyjski konflikt o Falklandy. W książce wyraźnie zarysowuje się już on na horyzoncie. Został przecież wywołany by odwrócić uwagę argentyńskiego społeczeństwa od złych rządów i wynikającej z nich biedy. Członkowie więcborskiego klubu stwierdzili zgodnie, że wojna nie jest rozwiązaniem bo zawsze przynosi zniszczenie i ofiary. Nie inaczej było w przypadku falklandzkiego konfliktu. Można tu z pewnością użyć zawsze aktualnej maksymy: „Kto mieczem wojuje ten od miecza ginie. Tak stało się również z inicjatorami tego niepotrzebnego konfliktu – przegrali a klęska ich zniszczyła.

Warto sięgnąć po książkę autorstwa Toma Michella - to nie tylko przestroga przed wojną ale przede wszystkim przewodnik jak kochać przyrodę. Jest ona nam przecież dana ale co z nią zrobimy, zależy tylko od nas. Oby nasze dzieci i wnuki nigdy z tego powodu nie narzekały.