Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki - Emma Donoghue - Pokój.

Na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawiano powieść autorstwa Emmy  Donoghue pt. „Pokój”

Członkowie klubu wypowiadali się o książce niezwykle pozytywnie. To historia przejmująca - wręcz chwytająca za serce. To opowieść o matce i dziecku zamkniętych w jednym pokoju przez kilka lat. Dla niej to więzienie a dla niego to cały świat. Temat książki sprowokował uczestników do ożywionej dyskusji. Mówiono o wolności a przede wszystkim jej braku. Można ją bowiem ograniczać na wiele sposobów. Na przykład poprzez brak możliwości szczerej wypowiedzi czy poprzez konieczność przemieszczania się tylko w ograniczonym obrębie terytorialnym. Jednak najbardziej drastycznym odebraniem wolności jest zamkniecie. Bohater książki nie znał innego świata wiec dla niego tytułowy pokój był wszystkim zaś jego matka pozbawiona wcześniejszego życia z pewnością odchodziła od zmysłów. Klubowicze wspominali również o niesłusznie skazanych. Bowiem odbywanie kary za popełnioną winę jest normalne ale w wyniku pomyłki, niesłusznego pomówienia czy innych okoliczności - jest czymś strasznym. Podczas poniedziałkowego spotkania rozmawiano także o zniszczonej psychice osób maltretowanych. Uczucie poniżenia, ciągłego strachu i napięcia zawsze pozostawia ślad.

Dla chłopca nie istniało nic poza tytułowym pokojem. Z pewnością trudno mu potem było żyć w normalnym świecie. Dlatego też uczestnicy mówili wiele o odpowiednim wychowaniu dzieci. Nie jest to rzecz łatwa zawsze trzeba zachować zasadę równowagi. Nie można dziecka oddawać w całości światu ale zarazem trzymanie go pod kloszem może być przeszkodą w dorosłym życiu. Bo kiedy owego bezpiecznego klosza zabraknie człowiek musi od nowa uczyć się samodzielności.

Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki polecają wszystkim powieść autorstwa Emmy Donoghue pt. ”Pokój”