Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki 31-08-2020.

Dnia 31. sierpnia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miało miejsce spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Tym razem omawiano książkę Magdaleny Wolińskiej-Riedi pt. „Kobieta w Watykanie”.

Wertując lekturę widać wyraźnie ogromną wiedzę autorki na temat stolicy apostolskiej. Nie może być inaczej, skoro spędziła w niej ponad 20 lat. W 2000. roku postanowiła zostać wolontariuszką na Światowych Dniach Młodzieży w Rzymie. Wówczas poznała gwardzistę, należącego do świty papieskiej a pochodzącego ze Szwajcarii. Wyszła za niego za mąż i przeprowadziła się do Watykanu. Mieszkanie młodej pary znajdowało się blisko rezydencji Jana Pawła II.

Książka omawiana na spotkaniu Klubu DKK powstała niedawno. Od kilku lat autorka jest bowiem korespondentką TVP, a prywatnie matką dwóch dziewczynek Marii i Melanii. Magdalena Wolińska-Riedi posiada paszport watykański, co uprawnia ją do mieszkania w tym niezwykłym miejscu. Czytelnik na kolejnych kartach książki dowiaduje się, jak wygląda życie w najmniejszym państwie świata. Okazuje się, że jest tam sklep, dworzec, a nawet więzienie. Owa niezwykła ziemia, to miejsce zamieszkania najwyższych władz kościelnych, a także zwykłych obywateli.

Watykan jest wyjątkowy dla ogromnej rzeszy katolików. To jeden z najbardziej interesujących punktów na mapie unikalnych rzymskich zabytków. W samym środku tego niezwykłego miejsca mieszka autorka książki „Kobieta w Watykanie”. Reportaż, omawiany podczas poniedziałkowej dyskusji, spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem klubowiczów. Wymieniano się poglądami i spostrzeżeniami.  Niektórzy z gości biblioteki byli kiedyś osobiście w Watykanie, dlatego mogli porównać to, co sami widzieli z opisem autorki.

Klubowicze po lekturze „Kobiety w Watykanie” stwierdzili zgodnie, że jest to pozycja niezwykle interesująca i zarazem wartościowa. Jej potencjał tkwi w znajomości tematu i wiążącej się z tym dokładności jego opisu. Czytelnicy stwierdzili, iż może to być związane z osobistym zaangażowaniem Magdaleny Wolińskiej-Riedi. Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku polecają omawianą lekturę, a także z niecierpliwością czekają na kolejne książki autorki.