Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki 25-01-2018

Dnia 25 stycznia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miało miejsce spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawiano powieść autorstwa Lisy Genova pt.”Sektet O’Brienów”

Książka autorki nie jest prostą lekturą, co więcej, nie była z pewnością łatwa do napisania. Podejmuje trudny i bolesny temat pląsawicy Huntingtona. Tytułowy O’Brien to czterdziestoletni policjant. Prowadzi spokojne i ustatkowane życie. Wyznaje wartości konserwatywne, mieszka w jednej z irlandzko-katolickich dzielnic Bostonu. Jego kręgosłup moralny jest silny również dzięki rodzinie, to w końcu ojciec czwórki dzieci. Koledzy w policji szanują go za doświadczenie i uczciwość. Tę spokojną i zwyczajną historię przerywa choroba. Na początku nie daje o sobie znać zbyt gwałtownie. Jednak z czasem wybuchy agresji i drgawki zmuszają głównego bohatera do odwiedzin u lekarza. Własne przypuszczenia i poszukiwania źródła napięć w stresie legły w gruzach. Diagnoza nie pozostawiała żadnych wątpliwości – pląsawica Huntingtona. Jest to również wyrok na dzieci Joe. Bowiem każde z nich ma pięćdziesiąt procent szans na zachorowanie. Patrząc na ojca widzą samych siebie za kilkanaście lat. Tymczasem jest coraz gorzej Joe traci pracę w policji. Mimo to dzielnie stawia czoło ciężkiemu losowi.

Podczas spotkania klubowicze zastanawiali się jak sami zachowaliby się w takiej sytuacji? Jak wpłynęłoby to na ich rodziny? Czy grupa ich przyjaciół zmalałaby? Ilu byłoby tych prawdziwych, ilu pozornych? Rozmawiano także o psychice chorego. Jak człowiek, który dowiaduje się o nieuleczalnej chorobie, może pogodzić się z odroczonym w czasie wyrokiem? Jak nie stracić dotychczasowego systemu wartości? Czy zwrócić się ze swoim problemem do psychologa? A może lepiej do kapłana, który przyniesie pocieszenie? Podczas dyskusji słowa podziwu zostały skierowane w stronę autorki. Przecież aby powstała książka Lisa Genova poznała środowisko ludzi chorych. Z pewnością widziała pląsawicę Huntingtona w różnym stanie zaawansowania. To doświadczenie musiało wywrzeć na niej ogromny wpływ. Poruszonych tematów nie dało się wyczerpać podczas jednego spotkania. Rozmowa była rzeczowa  a słowa czasem wzruszające - bo taka jest książka autorstwa Lisy Genova. Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki polecają „Sekret O’Brienów”.