Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Dnia 29 grudnia w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miało miejsce spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawiano powieść autorstwa Khaled Hosseini pt.: I góry odpowiedziały echem.

Książka skupia w sobie bardzo wiele wątków. Najważniejszym z nich jest historia rodzeństwa Pari i Abdullaha. To skutki ich rozdzielenia odbijają się tytułowym „echem” w ciągu całego opisywanego w książce przedziału czasowego oraz geograficznego. Powieść przenosi nas bowiem nie tylko do Kabulu ale również Paryża San Francisco i na wyspę Timos. Temat rozdzielenia rodzeństwa najczęściej kojarzy się z czasami wojennymi. Z tego powodu dyskusja objęła czas ostatniej wielkiej wojny. Rodzeństwa rozdzielały się wówczas na zawsze z powodu bombardowań, przemarszu obcych jednostek czy exodusu całych społeczności. Rzeczą straszną było zabieranie dzieci rodzicom przez wykonawców woli Hitlera. Szukali oni wśród podbitych narodów tych dzieci, które odpowiadały ich rasowemu wzorcowi- jeśli tak było, zabierano je prawowitym rodzicom i wywożono w głąb Niemiec. Ile osób już nigdy nie odnalazło swojego rodzeństwa- tego się już raczej nie dowiemy.

Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiano również o Afganistanie- w grudniu roku 1979. Wówczas to radzieckie wojska opanowały strategiczne lotniska w Kabulu i Bagramie. Potem przybywało już tylko coraz więcej jednostek. Konflikt afgański był wojną okrutną- stosowano tu napalm, fosfor. Wojska sowieckie używały również masowo broni ciężkiej czyli czołgów, dział i ciężkich helikopterów. Ostatecznie wojska radzieckie wycofały się z Afganistanu w lutym 1989 roku. Podczas poniedziałkowego spotkania mówiono o tym, że kraj ten mimo ogólnie mało korzystnych warunków przyrodniczych i geograficznych, doświadczył w swojej historii wiele wojen. A najgorzej na wojnie cierpi ludność cywilna w tym dzieci. Potem zdarzają się takie sytuacje jak opisywana w omawianej powieści- ojciec musiał sprzedać jedno z dzieci by reszta przeżyła.

Dyskusja trwała długo i nie udało się dojść we wszystkich kwestiach do porozumienia- nic w tym dziwnego- poruszano bowiem bardzo ważne i drażliwe tematy. W konkluzji można tylko polecić powieść Khaleda Hosseiniego, by samemu sprawdzić jakie odczucia wywoła jej lektura

 


Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku
ul. Gen. Hallera 22
89-410 Więcbork
Tel. 52 389 86 22

e-mail: bibliotekawiecbork@wp.pl
Strony internetowe związane z bibliotekarstwem, literaturą, edukacją i kulturą
Polecane strony:
www.wiecbork.eu

Licznik odwiedzin: 603581