Rodzimi artyści z wizytą w przedszkolu

Dnia 4 kwietnia więcborska biblioteka zorganizowała dla najmłodszych spotkanie z panią Ireną Boroch i panem Józefem Walczakiem. Tym razem gościli oni u Lisków z więcborskiego przedszkola.

Na wstępie warto poświecić chwilę sylwetkom gości. Otóż pani Irena od wielu lat pisze wiersze- najpierw były to utwory dla dorosłych a od roku 2010 spróbowała swoich sił w wierszach dla najmłodszych. Dzięki staraniom biblioteki i sponsorom udało się wydać jej debiutancki tomik poezji pt.: Wierszyki i Bajeczki dla Najmłodszych. Ilustracje do niego tworzyły same dzieci. Powyższemu celowi służyły liczne spotkania pani Boroch z przedszkolakami, które odbywały się w bibliotece oraz przedszkolu gminnym.

Pani Irena przeczytała dzieciom wiersze pt.: Czerwony Borowik, Nowe buciki Marysi, Moje spotkanie z Bażantem. Następnie poznały historię Wróbelka Elemelka a także zabawne przygody Trykusia i Bekusi.

Józef Walczak oprócz rzeźbienia maluje także obrazy i postacie świętych. Jest to osoba znana w kraju jak i za granicą. Jego dzieła zawsze wprawiają w zachwyt oglądających. Pan Józef pokazał Liskom swój warsztat pracy. Były tam rożnej wielkości dłuta, młotki a także specjalny nożyk przystosowany do pracy z drewnem. Największym zainteresowaniem cieszył się zwykły kawałek drewna. Przyczyną zainteresowania był fakt, że ów kawałek lipy- bowiem ona jest najbardziej wdzięczna w obróbce- był na bieżąco i pod czujnym okiem maluchów, zamieniany w rzeźbę. Pan Walczak powiedział, iż barwi swoje dzieła farbami akrylowymi. W dorobku posiada tysiące rożnych elementów bowiem są tam obrazy, płaskorzeźby, szopki i wiele innych.

Dzieci z uwagą słuchały przygotowanych dla nich utworów oraz z ogromnym zainteresowaniem oglądały rzeźby. Jako podziękowanie goście otrzymali laurkę, którą każde dziecko podpisało swoim imieniem.