Polska pieśń patriotyczna I narodowa- spotkanie z panem Leszkiem Skazą w więcborskiej bibliotece

Dnia 10 listopada w więcborskiej bibliotece miało miejsce spotkanie pt.: Polska pieśń patriotyczna i narodowa- geneza i historia. Spotkanie poprowadził pan Leszek Skaza.

Pan Skaza od lat interesuje się operą oraz muzyką poważną. Jest na naszym terenie niekwestionowanym autorytetem w tej dziedzinie. Nic dziwnego, że na wtorkowym spotkaniu oprócz bardzo interesujących opowieści nie zabrakło również wspaniałych wykonań polskich pieśni patriotycznych.

Już na początku obecni wysłuchali Poloneza As-dur Chopina w wykonaniu Ignacego Jana Paderewskiego- premiera rządu w 1919 roku. Koncert polskiego pianisty był częścią amerykańskiego filmu Sonata Księżycowa z 1937 roku.

Polska pieśń patriotyczna powstawała i była śpiewana najczęściej podczas narodowych zrywów niepodległościowych. Swoją opowieść Pan Leszek rozpoczął już od tworzenia Legionów Polskich we Włoszech- tam powstała najważniejsza dla nas pieśń czyli Mazurek Dabrowskiego. Narodowe muzyczne skarby jakimi niewątpliwie są pieśni patriotyczne powstawały również podczas polskich powstań- Listopadowego i Styczniowego. Wiele miejsca prelegent poświęcił także Legionom Piłsudskiego. Wówczas napisane utwory towarzyszą nam do dnia dzisiejszego i są wykonywane podczas najważniejszych świąt państwowych- jak choćby 11 listopada.

Na uwagę zasługują same wykonania prezentowane we wtorkowy wieczór. Zgromadzeni w bibliotece mogli obejrzeć m.in. fragment filmu pt.: Księżna Łowicka- to interpretacja powieści Wacława Gąsiorowskiego. Film powstał w 1932 roku. Podczas spotkania nie zabrakło głosu słynnego artysty lat 60-tych- Józefa Wojtana czy zespołu Mazowsze.

Wspaniałą ilustrację do słuchanej muzyki stanowiły dzieła takich malarzy jak choćby Matejko, Chełmoński, Grottger czy Kossak.

Wtorkowe spotkanie z pewnością można uznać za udane.