Noc w bibliotece

Dnia 30 maja w więcborskiej bibliotece miało miejsce przedsięwzięcie pod hasłem Noc bibliotek. Jest to ogólnopolska akcja promująca nie tylko czytelnictwo ale także bibliotekę jako miejsce, w którym dzieją się ciekawe rzeczy. Ogólnokrajowa inauguracja akcji miała miejsce w Bibliotece Narodowej. Z pewnością można się tu dopatrywać podobieństw z nocą muzeów- my bibliotekarze również swoją ofertą pragniemy zainteresować jak najszersze grono użytkowników. Noc bibliotek 2015 była organizowana w szczególności z myślą o najmłodszych. Jednym z powodów takiego umiejscowienia przedsięwzięcia na osi czasu- jest z pewnością rozpoczynający się 14 Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Tegoroczne hasło brzmi Cała Polska czyta dzieciom w bibliotekach. Do Nocy bibliotek przyłączyło się w tym roku ponad 500 placówek.

Oczywiście biblioteki uczestniczące miały dowolność w organizowaniu czasu najmłodszym podczas tej wyjątkowej nocy. Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku zapewniła swoim małym gościom wiele atrakcji. Na początku dzieci rzucając piłeczkę przedstawiały się sobie. A ponieważ pamięć bywa krótka- dlatego każda z pociech otrzymała samoprzylepną kartkę z imieniem. Potem miała miejsce zabawa- dzięki niej najmłodsi mieli sposobność poznać podstawowe zasady ortografii.

To oczywiście nie koniec atrakcji- dla dzieci przygotowano projekcję filmu pt.: Sekret Eleonory. Pociechy obejrzały także różne bajeczki oraz wysłuchały wielu piosenek

Nie zabrakło zabaw ruchowych- z wykorzystaniem tunelu i chusty animacyjnej. Były zabawy ćwiczące współdziałanie, refleks i spostrzegawczość a także te wyrabiające w najmłodszych zręczność i zwinność. Sprawność manualną pociech oraz wzajemne zaufanie zostały sprawdzone poprzez wspólne podrzucanie i kulanie piłeczki za pomocą jednej chusty.

Naturalnie biblioteka to przede wszystkim spotkania z książką. Dlatego pociechy obejrzały książki, które oprócz wartości literackich niosą też ze sobą ciekawe rozwiązania- w postaci oryginalnego pomysłu na kształt i sposób poznawania, zawartych w nich treści.

Ciekawe przerywniki podczas całego spotkania stanowiły różnego rodzaju zagadki i rebusy. Ponieważ najmłodsi uczestniczyli w całej zabawie nie tylko rozwijając zdolności umysłowe ale także ruchowe dlatego nie zabrakło porządnego poczęstunku.

Na zakończenie wszyscy już nieco zaspani uczestnicy otrzymali dyplomy oraz książki.