Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego

Dnia 7 września w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miało miejsce doroczne Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta RP. Tym razem naszą lektura było „Wesele” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego.

Na spotkanie licznie przybyła młodzież z więcborskiego liceum pod opieką Pani Barbary Wojtasik i Pani Magdaleny Kuszewskiej. Zjawili się Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nie zabrakło przedstawicieli lokalnych władz samorządowych w osobach Pani Przewodniczącej Rady Miejskiej Pani Grażyny Witczak oraz Pana Burmistrza Więcborka Pana Waldemara Kuszewskiego. Po przywitaniu gości miała miejsce prezentacja multimedialna, która przybliżyła obecnym osobę autora dramatu oraz  wprowadziła zebranych w nastrój epoki w jakiej powstało „Wesele”. Następnie rozpoczęła się główną część spotkania czyli wspólne czytanie fragmentów dramatu.  Rola młodej pary przypadła Państwu Magdalenie i Waldemarowi Kuszewskim. Jako „Klimina” wystąpiła Pani Grażyna Witczak. „Radczynią” była Pani Ludmiła Piekałkiewicz-Geruzel. Rolę „Gospodyni” powierzono Pani Irenie Boroch a „Czepcową” była Pani Ewa Szydeł. Pozostałe postacie przypadły młodzieży, która również zaangażowała się w uświetnienie Narodowego Czytania. Na potrzeby czwartkowego spotkania przygotowano najważniejsze sceny dramatu. Wszyscy czytający starali się w tym czasie, utożsamić z wybranymi bohaterami. Z pewnością nastrój całego przedsięwzięcia podkreślał stół udekorowany kwiatami i jutowym obrusem - zastawiony chlebem ze smalcem i kiszonymi ogórkami. Na głowach „weselników” znajdowały się nakrycia pochodzące z przełomu wieków. Ostatnią niespodzianką był występ Pana Janusza Staneckiego. To muzyk grający na waltorni. Ten instrument dęty blaszany można uznać za szczyt ewolucji dawnego rogu. Róg został przecież w dramacie zgubiony przez Jaśka a jego znaczenie urosło do symbolu. Pan Janusz Stanecki opowiedział wszystkim o możliwościach muzycznych waltorni. A także zagrał fragment koncertu Mozarta oraz utwór pt. „Sceny leśne” – został on skomponowany specjalnie dla niego przez Marcina Kopczyńskiego. Na tym nie zakończyliśmy Narodowego Czytania 2017 ponieważ następnego dnia, 8 września zapowiedziała przybycie do naszej biblioteki kolejna grupa licealistów.