Książki polecane w sierpniu

Pani Sławka poleca:

Wojciech Kuczok: „Czarna”

Tytuł powieści, wydanej w serii "Na f/aktach", to nazwa miejscowości, w której mieszkają główni bohaterowie. Dwie rodziny, z pozoru idealne, w rzeczywistości ukrywające wiele brzydkich tajemnic.

Dosadny, ale nadal literacki język i styl Kuczoka wydają się być najbardziej trafne do ukazania zakłamania mieszkańców Czarnej, hipokryzji i małomiasteczkowego myślenia.

To świetny thriller psychologiczny, ale też powieść ukazująca w odmienny sposób klasyczny trójkąt miłosny, pragnienie bliskości i akceptacji.

Pani Hania poleca:

„Niebieskie nitki” Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Główna bohaterka to szesnastoletnia Linka, która nie potrafi pogodzić się z rozwodem rodziców. Dziewczyna nie może znaleźć z nimi wspólnego języka i na domiar złego musi się przeprowadzić do zrujnowanego domu babci i prababci. W pełnym życzliwości i ciepłych wspomnień otoczeniu próbuje na nowo poukładać sobie życie. Ale czy serdeczność najbliższych kobiet wystarczy?

Pan Marcin poleca:

Frank Mares "Zadanie wykonane"

Książka opowiada historię czeskiego pilota Franka Maresa. W 1939 roku uciekł przez Polskę do Francji. Nie wszyscy Czesi wybrali bowiem uległość wobec niemieckiego agresora. W kraju czekała na Maresa śmierć - dlatego postanowił walczyć na obczyźnie. Czytając książkę dostrzegamy analogię z losem wielu polskich pilotów. Oni również usiłowali przedostać się do Francji by po klęsce roku 1940 bronić przed Niemcami angielskiego nieba. Mimo, że Mares otrzymał Distinguished Flying Medal oraz Czechosłowacki Krzyż Walecznych po zakończeniu wojny w swojej ojczyźnie nie miał już czego szukać. Władze zależne od mocodawców ze wschodu przygotowały dla takich bohaterów tylko więzienie lub śmierć. Frank Mares na stałe pozostał w Anglii.

Pani Ola (filia Runowo Kraj.) poleca:

Jodi Picoult „Małe wielkie rzeczy”

Bohaterka Ruth pracuje jako pielęgniarka na oddziale położniczym.  Jest jedyną czarnoskórą pielęgniarką wśród personelu. Kiedy pewnego dnia na oddziale umiera dziecko pary białych ekstremistów, to właśnie Ruth zostaje oskarżona o morderstwo. Przed kobietą ciężkie miesiące, które zmienią nie tylko jej życie, ale także życie wielu bohaterów powieści. Głównym tematem tej powieści jest rasizm i ludzkie uprzedzenia.