Książki polecane w październiku

Pani Sławka poleca:

Jan Grzegorczyk: „Perła. Afrykański przypadek księdza Grosera”

Kolejna powieść z cyklu o księdzu Groserze, pięknie i ciekawie opowiadająca o wierze. Autor nie idealizuje, ale też nie szkaluje kościoła i księży. Bohaterowie są realni, bardzo ludzcy, bywają słabi, błądzą, upadają, mają wiele wątpliwości a jednocześnie nie tracą nadziei i budzą ją też w czytelniku.

Pani Hania poleca:

Michelle Cuevas "Wyznania zmyślonego przyjaciela"

Życie chłopca o imieniu Jacques w żaden sposób nie przypomina życia zwykłego dziecka. Nie jest on lubiany wśród rówieśników, koledzy nie chcą się z nim bawić, a nawet ingnorują go do tego stopnia, że nie zwracają na niego w ogóle uwagi. Co więcej nauczyciele również poświęcają mu za mało czasu, nie wybierają Jacquesa nawet, gdy sam zgłasza się do odpowiedzi. Rodzice też są w stosunku do niego obojętni. Wyjątek stanowi siostra Fleur, wierna towarzyszka, która poprostu czyta mu w myślach. Pewnego dnia Jacques odkrywa straszną prawdę: nie jest bratem Fleur, tylko jej przyjacielem na niby. To odkrycie rozpoczyna szereg wzruszających i zabawnych przygód chłopca, który pragnie dowiedzieć się kim tak naprawdę jest. "Wyznania zmyślonego przyjaciela" to bardzo mądra bajka. Czytelnik wyrusza wraz z Jacquesem w niesamowitą podróż, która przynosi wiedzę na ważne życiowe tematy. Książka Michelle Cuevas to bardzo dobra powieść dla starszych dzieci.

Pan Marcin poleca:

David G. Williamson „Polski ruch oporu 1939-1945”

Autor opisuje czas II wojny. Naród polski toczy walkę z niemieckim okupantem. Wydarzenia są przedstawione w książce z zachowaniem  chronologii. Na początku poznajemy znane i mniej znane fakty z kampanii wrześniowej 1939. Potem rok po roku obserwujemy nierówną walkę polskiego podziemia z okupantem. Walka ta toczy się na wielu polach. Czytelnik dowiaduje się czym dla ruchu oporu były zrzuty broni lub jak radzono sobie z powszechnym brakiem żywności. Prześledzimy powstanie w getcie warszawskim oraz powstanie 1944. Poznamy zachowanie Armii Czerwonej wobec sierpniowego zrywu powstańczego. Książka opisuje mnóstwo wydarzeń lecz mimo to czyta się ją jak powieść. Nie tylko wciągnie czytelnika ale także gruntownie uzupełni jego wiedzę o fakty dotąd nieznane. Polecam

Pani Danuta (filia Sypniewo) poleca:

Katarzyna Kołczewska  „Odzyskać utracone”

Jest to inspirowana wspomnieniami mieszkańców Białegostoku historia córki przedwojennego oficera wojska polskiego. Wraca ona z zesłania po 10 latach katorżniczej pracy na dalekiej Syberii. Przez cały czas marzyła o powrocie do domu i rodziny- do dawnego życia. Tylko tego dawnego życia już nie ma. Znakomita powieść o trudnych latach wojny i niełatwych czasach powojennych.

Pani Aleksandra (Fila Runowo Kraj.) poleca:

Gina Mayer „Magiczna Kwiaciarnia tajemnica za tajemnicą”

Opowiada o dziewczynce imieniem Violet w której życiu pojawiła się ciocia Abigail. Kobieta  mieszka z kotem i gadającą papugą, a także prowadzi własną kwiaciarnię, w której to Violet uwielbia spędzać wolny czas.  Któregoś dnia ciocia  musi niespodziewanie wyjechać, a Violet opiekuje się w tym czasie zwierzętami.  
Podczas nieobecności cioci, dziewczynka znajduje żółtą księgę kwiatów, która jak się później okazało - była magiczna. Jednak  moc księgi wyczuwała tylko Violet... Dziewczynka wie, że księga póki co jest dla niej zakazana jednak nie może się jej oprzeć ...

 

 

 


Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku
ul. Gen. Hallera 22
89-410 Więcbork
Tel. 52 389 86 22

e-mail: bibliotekawiecbork@wp.pl
Strony internetowe związane z bibliotekarstwem, literaturą, edukacją i kulturą
Polecane strony:
www.wiecbork.eu

Licznik odwiedzin: 604384