Koniec igrzysk- Narodowe Czytanie Quo vadis w więcborskiej bibliotece

Dnia 3 września Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku uczestniczyła w Narodowym Czytaniu „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza organizowanym po raz piąty przez Prezydenta RP.

Tego dnia dzieło wielkiego polskiego pisarza można było usłyszeć w ponad dwóch tysiącach miejsc w kraju i za granicą. Do akcji nie tylko włączały się biblioteki ale także szkoły a nawet zakłady karne. Dlaczego wybrano powieść Henryka Sienkiewicz? Z pewnością na decyzję glosujących niemały wpływ miał fakt, iż 18 grudnia 2015 roku Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 rokiem Henryka Sienkiewicza.

Wszystkie instytucje biorące udział w przedsięwzięciu starały się przygotować do tego wyjątkowego dnia jak najlepiej - czytanie urządzano w różnych miejscach a towarzyszyły mu nierzadko ciekawe wydarzenia.

Czytelnicy Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej w Więcborku również nie mogli czuć się zawiedzeni. W sobotnie przedpołudnie czekało na nich, oprócz wspólnego czytania, wiele atrakcji. Wielką niespodzianką było miejsce, w którym odbyło się spotkanie. Urządzono je w bibliotecznej letniej czytelni. Pogoda dopisała w związku z czym, czytanie na świeżym powietrzu było przyjemnością. Na początku zebranych powitała Dyrektor placówki Ludmiła Piekałkiewicz- Geruzel. Wyjaśniła ona wszystkim cel akcji a także opowiedziała o powstaniu powieści oraz jej autorze.

Przeczytanie w sobotnie przedpołudnie całej powieści byłoby rzeczą niemożliwą, dlatego skorzystano z fragmentów proponowanych przez eseistę i krytyka literackiego Tomasza Burka- wybrano część XII pt.: Koniec igrzysk. Zgromadzeni w letniej czytelni wypełnili wszystkie miejsca. Niezmiernie cieszy fakt, że reprezentowali oni różne grupy wiekowe. Czytać mógł każdy, kto miał na to ochotę. Pierwszy fragment sienkiewiczowskiej powieści odczytał Burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski. Następnie kolejne fragmenty odczytywali zebrani goście, m.in. Przewodnicząca Rady Miejskiej Grażyna Witczak, Proboszcz Parafii Więcbork ks. Adam Kątny, Proboszcz Parafii w Zabartowie ks. Piotr Orzechowski, Maria Kołata, Maria Toczko, Zofia Świerczewska, Ewa Świerczewska-Borowiak, Natalia Borowiak, Martyna Olszewska, Małgorzata Szweda, Katarzyna Zawidzka, Bernadeta Stasik, Bożena Chatłas, Barbara Wojtasik z uczennicami Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Więcborku a były to: Anna Ledworowska, Julia Plutka, Magdalena Skiba, Agata Wegner i Alicja Wojtasik. Osoby, które użyczyły swojego głosu otrzymywały pamiątkową zakładkę przygotowaną specjalnie na tą okazję.

Każdy przyniesiony egzemplarz „Quo Vadis”, ostemplowany został pamiątkową pieczęcią od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Odczytanie części XII powieści nie było końcem sobotniego spotkania. Na wszystkich zebranych czekał iście biblijny poczęstunek była to: „Szarlotka Adama i Ewy” oraz „Napój Króla Salomona dla Królowej Saby”.

Na koniec zebrani w bibliotece, mieli przyjemność wysłuchać koncertu zespołu ks. Tomasza Klafetki Effatha. Zespół uświetnił spotkanie czterema utworami: Oceans, Przyjaciela mam, Nic nie masz mówić nic oraz pieśń pt. Życie.

Spotkanie było udane o czym świadczyła frekwencja i zadowolenie wszystkich obecnych. Przedsięwzięcie nie tylko symbolicznie zjednoczyło czytających tego dnia w całym kraju ale także przyczyniło się do integracji międzypokoleniowej mieszkańców Więcborka. W jednym miejscu i czasie wielopokoleniowa grupa czytała powieść jednego z luminarzy polskiej literatury.

Zapraszamy już za rok na kolejne Narodowe Czytanie w więcborskiej bibliotece.