Koncert Sabana Celika

Dnia 12 grudnia w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku miał miejsce koncert muzyki tureckiej w wykonaniu wolontariusza z Turcji Sabana Celika.

Na wstępie warto w kilku słowach przybliżyć sylwetkę wokalisty. Saban Celik jest gościem Stowarzyszenia Aktywnych Społecznie w Więcborku. Realizuje projekt wolontariatu europejskiego finansowanego w ramach programu Młodzież w działaniu- realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.

Naukę gry na gitarze Saban rozpoczął 8 lat temu. Z tego czasu tylko dwa pierwsze miesiące uczęszczał na lekcje gitary- potem uczył się już sam. Pierwszy założony przez niego zespół nosił nazwę Samata- powstał w 2007 roku. Nazwa grupy jest skrótem imion jej członków. Grupa grała razem rok .

W szkole średniej wokalista przyłączył się do zespołu o nazwie: Dus Tarlasi- co oznacza ogród marzeń. Grupa grała na ceremonii zakończenia szkoły- występ spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i uznaniem zgromadzonej publiczności. Zespół otrzymał propozycję pracy, z której skorzystał. Następne dwa sezony grali w lokalnym pubie.

Piątkowy koncert stał się okazją do spotkania wszystkich wolontariuszy z Więcborka i Sępólna Krajeńskiego. W jednym miejscu zebrali się przedstawiciele wielu europejskich państw. W tym miejscu należy dodać, że frekwencja dopisała. Oprócz wspomnianych wolontariuszy przybyły także osoby pragnące poznać Sabana.

Podczas koncertu zgromadzeni mieli sposobność skosztować tureką herbatę a także słodkie lokum.

Na początku spotkania polskich gości powitała Dyrektor Pani Maria Kołata. Zaś powitania zagranicznych wolontariuszy i przedstawienia Sabana dokonał bibliotekarz Marcin Łangowski.

Repertuar koncertu był przebogaty- znalazły się tam piosenki tureckie takie jak: Nie mogę złapać czasu czy Latawiec ale także przeboje zespołu Metallica czy grupy The Beatles. Teksty mówiły o miłości, relacjach z drugim człowiekiem a także hierarchii wartości. Okazało się, że w Turcji na pierwszym miejscu zawsze pozostaje rodzina na drugim znajduje się miłość życia a przyjaciele są na trzecim.

Wokalista mówił dużo o Polsce, o ludziach, których spotkał. Wszędzie gdzie miał okazje przebywać doznawał samych pozytywnych wrażeń- życzliwości, radości. Stwierdził, że Polacy to naród ludzi otwartych i kontaktowych.