Kolędy świata w operowym stylu

Święta Bożego Narodzenia to wiara, to tradycja. Na ten wyjątkowy czas składa się wiele różnych elementów. Łączą się one w niepowtarzalną całość- w niej zawierają się także kolędy. Te piękne pieśni towarzyszyły naszym przodkom i towarzyszą również nam. Najpopularniejsze zna prawie każdy z nas. Melodia i słowa niosą ze sobą znaczenie religijne ale również kojarzą się z rzeczami najpiękniejszymi- ze wspólnym rodzinnym spędzaniem czasu. Ludzie rozsiani po całym świecie władający różnymi językami stają się braćmi- śpiewając te same słowa. Nic dziwnego, ze każda kolęda w jakiś sposób ewoluowała- zmieniały się słowa, melodie- jednym słowem każda posiada własną historię. Podczas czwartkowego spotkania pan Leszek Skaza nie tylko prezentował kolędy w rożnych wykonaniach ale także opowiadał ich historie- czyni to każdą z nich jeszcze bardziej wyjątkową i niepowtarzalną.

Goście więcborskiej biblioteki dowiedzieli się co oznacza termin kolęda i w jakim czasie zaczął funkcjonować. Pokaz rozpoczął się uroczystym hymnem Adeste fideles autorstwa Johna Francisa Wade'a. W ten czwartkowy wieczór obecni w bibliotece słuchali najbardziej znanych kolęd z całego świata. Nie zabrakło Cichej Nocy, Tyżeś zszedł z gwiazd, Gdy śliczna panna, Pieśni o Bożym Narodzeniu, Bóg się rodzi a nawet White Christmas.

W błędzie jest ten- kto myśli, że kolędy śpiewane w operze to rzadkość. Utwory te znajdują się w repertuarach największych sław tego gatunku. Goście biblioteki słuchali świątecznych pieśni w wykonaniu min. Andrei Bocellego Sebastiena Parotte, Aleksandry Kurzak, Placido Domingo, Luciano Pavarotti, Jose Carrerasa oraz wielu wielu innych.

Subtelnym ale niezwykle cennym drobiazgiem w czasie spotkania było stosowanie przez prelegenta cytatów pochodzących z prezentowanych utworów. Tworzyło to dodatkowy nastrój a także oddawało sens słuchanej pieśni szczególnie, że były one wykonywane w różnych językach.

Na zakończenie publiczność zgromadzona w bibliotece miała sposobność wysłuchać kolędy Wśród nocnej ciszy w wykonaniu chóru Filharmonii Narodowej pod dyr. Henryka Wojnarowskiego.

 

Tekst

Marcin Łangowski


Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku
ul. Gen. Hallera 22
89-410 Więcbork
Tel. 52 389 86 22

e-mail: bibliotekawiecbork@wp.pl
Strony internetowe związane z bibliotekarstwem, literaturą, edukacją i kulturą
Polecane strony:
www.wiecbork.eu

Licznik odwiedzin: 565027