Dyskusyjny Klub Książki 28-11-2016

       Uczestnicy poniedziałkowego spotkania DKK dyskutowali na temat książki Agnieszki Lewandowskiej-Kąkol „Niezłomna. Zachowała godność w łagrach”. Dyskusję swą głównie oparli wojnie oraz jej wpływie na ludzką psychikę. Stwierdzili, że wojna to czas, gdy w ludziach odzywaja się najgorsze instynkty i często liczy się tylko walka o przetrwanie. W obliczy zagrożenia życia swojego lub najbliższych granica między dobrem a złem niebezpiecznie się przesuwa lub zupełnie zaciera. Przyjaciel szybko staje się wrogiem. Tytułowa bohaterka jest przykładem na to, że nie tylko takie zachowania są widoczne. Dla niej dobro innych i walka o ojczyznę były ważniejsze od własnego bezpieczeństwa.

Zgodnie stwierdzono, że osoba Anny Górskiej wyzwala wiele emocji. W trakcie opowieści widać było jej rozterki, strach, czasem chwile zwątpienia, które w tym przypadku wcale nie dziwią. W trakcie pobytu w więzieniu, a później w łagrach Syberii spotkała się z okrucieństwem i przemocą. Poznała co znaczy głód i praca ponad siły. Zawsze jednak znalazła w sobie siły by postąpić zgodnie z wpojonymi jej zasadami. Zawsze górę brało u niej poczucie obowiązku wobec ojczyzny i najbliższych. Jej niezłomna postawa pełna godności i nadzieji na lepsze jutro wzbudza podziw oraz może stanowić wzór do naśladowania. Stwierdzono, że warto poznać takie wspomnienia, bo sprawia to, iż nie zostaną wymazane z kart historii, a pamięć o ludziach, którzy z taką wytrwałością walczyli o lepsze jutro, przetrwa w naszych sercach.

Podczas spotkania podkreślono również fakt, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa wychowanie i wartości wpajane od dzieciństwa. Jak istotną rolę odgrywa rodzina. Rodzina, w której nie brak miłości i troski o siebie nawzajem. Nie zawsze mamy wpływ na to, co otrzymujemy, lecz z pewnością mamy wpływ na to, jakie wartości sami przekazujemy dalej.

        Na koniec członkowie klubu stwierdzili, że książka „Niezłomna. Zachowała godność w łagrach” to wspomnienia kobiety, będące świadectwem siły, niezłomności, wiary i miłości do ojczyzny oraz ludzi. Opowieść bardzo poruszająca i trafiająca prosto do serca.

Data następnego spotkania: 20.12.2016 godz.12:00


Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku
ul. Gen. Hallera 22
89-410 Więcbork
Tel. 52 389 86 22

e-mail: bibliotekawiecbork@wp.pl
Strony internetowe związane z bibliotekarstwem, literaturą, edukacją i kulturą
Polecane strony:
www.wiecbork.eu

Licznik odwiedzin: 602217