"Drzwi. Tajemnica miejsc" - wystawa fotografii Mirosława Rzeszowskiego

Dnia 20 września w więcborskiej bibliotece miała miejsce wystawa fotograficzna pt. „Drzwi. Tajemnica miejsc” – autorstwa Pana Mirosława Rzeszowskiego.

Pan Mirosław jest dyrektorem Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie. Swoją pracę zawodową stara się od lat godzić z pasją do fotografii. Interesuje się również szeroko pojętą kulturą. Był założycielem Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego – obecnie piastuje tam funkcję prezesa. Z wykształcenia jest socjoterapeutą. W 2010 roku wydał bajkę terapeutyczną pt. „Sześć sekretów”. Jest także autorem kilku tomików wierszy. Pan Mirosław stara się swoją pasją zainteresować innych – jest jednym z inspiratorów i współzałożycieli  Klubu Miłośników Fotografii „Flesz”. Autor środowej wystawy został doceniony na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jego prace eksponowano w naszym województwie ale także poza nim.

Po powitaniu przybyłych przez Panią Ludmiłę Piekałkiewicz-Geruzel kilka słów o sobie i wystawie powiedział sam fotografik. Goście Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Więcborku mieli sposobność obejrzeć tego dnia zdjęcia, których autor nigdzie wcześniej nie pokazywał. Stwierdził on, że na każdą wystawę przeznacza fotografie jeszcze nigdzie nieprezentowane – taką zasadę stosuje od wielu lat. Interesuje się przyrodą ale przede wszystkim drzwiami – są one dla niego obiektem zabytkowym ale nie tylko. Te ślady misternej i pracochłonnej sztuki rzemieślniczej są również osadzone na planie filozoficznym. Jego zdjęcia oprócz hołdu dla budowniczych to ślad dawnej, czasem już zanikającej kultury.

Na zdjęciach wyeksponowanych w bibliotece można było zobaczyć drzwi, które znajdują się w różnych zakątkach naszego kraju ale także poza nim. Obok zdjęć z Bydgoszczy, Chełmna czy Przemyśla podziwiano również te zrobione w Pradze czy Lizbonie. Osoby zwiedzające tego dnia wystawę miały sposobność uczestniczyć w specjalnym konkursie. Zanim nastąpiło odsłonięcie miejscowości pod zdjęciami, trzeba było znaleźć drzwi pochodzące z Więcborka. Pierwsze kilka osób, jakie poradziły sobie z tym niełatwym zadaniem - otrzymało upominki od autora, więcborskiej Biblioteki, Urzędu Miejskiego w Więcborku oraz Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.

Wystawę Pana Mirosława Rzeszowskiego pt.  „Drzwi. Tajemnica miejsc” można zwiedzać w naszej bibliotece od poniedziałku do soboty w godzinach urzędowania placówki.