Cała Polska czyta dzieciom spotkanie dla przedszkolaków. Maj miesiącem przyjaźni z książką.

To już 14 lat odkąd w całym kraju trwa akcja Cała Polska Czyta Dzieciom. Ta kampania społeczna ma przede wszystkim na celu uświadomienie rodzicom, że powinni czytać książki swoim pociechom przynajmniej 20 minut dziennie.. Telewizor ani komputer nie są w stanie pobudzić wyobraźni dziecka do takiej pracy jak czyni to książka. W ogólnopolską akcję włączają się biblioteki w tym również Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku. Z tej okazji 15 maja w więcborskiej placówce gościły 4, 5 i 6 latki z Przedszkola Gminnego.

Tym razem dla dzieci przygotowano program zawierający wiersze, bajeczki, zagadki, rebusy oraz piosenki. Do współpracy i wspólnego czytania zaproszono Pana Burmistrza Waldemara Kuszewskiego, Wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej Panią Annę Łańską oraz Radną Miejską Panią Beatę Koptę.

Pan Burmistrz przeczytał dzieciom min. utwór Jana Brzechwy pt.: Pali się. Pani Wiceprzewodnicząca Anna Łańska przybliżyła najmłodszym przygody Martynki podczas jej podróży po krainie jezior. Pani Beata Kopta przeczytała pociechom o Danku, który leciał na bocianim grzbiecie.

Więcborskie przedszkolaki śpiewały razem z Panem Kleksem o wyspach Bergamutach. A potem o tym, że cała Polska czyta dzieciom. Podczas spotkania okazało się, iż pociechy wspaniale znają bajki- wszelkie zagadki i rebusy nie były dla nich trudnością. Fakt ten bardzo ucieszył obecnych w placówce bibliotekarzy.

Na zakończenia spotkania wszyscy złożyli uroczyste ślubowanie, że będą szanować książki. A z mądrości w nich zawartej nie przestaną korzystać.

Oczywiście nie zabrakło słodkiej niespodzianki przygotowanej przez bibliotekę i Urząd Miasta.

Warto swoim dzieciom czytać książki każdego dnia- nie tylko w maju, bądź z takiej czy innej okazji. W zalewie informacji przekazywanych przez media cyfrowe nie możemy zapominać, iż w większości są to wiadomości obrazkowe. Trzeba korzystać z ich prostoty i łatwej dostępności ale nie mogą one zdominować postrzegania świata przez naszych najmłodszych.

W trosce o nasze dzieci nie wyrzucajmy książek do śmieci.