Bibliotekarze polecają - październik 2020.

Pani Małgorzata poleca:

Alice Zeniter „Sztuka tracenia”

Jak mawiają poeci sztuką jest życie, nie umieranie. Sztuką jest też umiejętność tracenia. Wszystkim, którzy stawiają sobie pytanie o własną tożsamość i chociaż na chwilę zatrzymują  się w biegu współczesnego świata, by spojrzeć na życie  przez pryzmat swych korzeni, polecamy powieściowy fresk Alice Zeniter, o wymownym tytule ”Sztuka tracenia”. Książka mówi o

losie kolejnych pokoleń rodziny uwięzionej w przeszłości i zawieszonej między Algierią a Francją. Historia na pewno zainteresuje wszystkich, którzy marzą o wolności, jaką ma w sobie każdy, niezależnie od swojego dziedzictwa i nakazów społecznych.

Pani Ola poleca

Andy Griffiths „117-piętrowy domek na drzewie”

"Domek na drzewie" to cykl 9 książek przygodowych przeznaczony dla najmłodszych i tych nieco starszych, nastoletnich odbiorców. Zaczęło się od „13 - piętrowego domku na drzewie”. Główni bohaterowie, Andy Griffiths oraz Terry Denton (nazywający się tak samo jak autor i ilustrator książki) uczynili z tego drzewa wspaniałe miejsce do przeżywania przygód. Domek na drzewie jest miejscem odwiedzin licznych gości, a na co dzień bohaterowie spotykają ciekawe osobowości i przeżywają niesamowite przygody. Jednak 13 pięter to wciąż mało, więc z tomu na tom dodawali kolejne 13 pięter. A to wszystko po to aby móc poszerzyć swój krąg dziwnych miejsc i rzeczy takich jak: oczko wodne z żarłocznymi rekinami, tajne podziemne laboratorium, czy piankomat strzelający piankami. Autor w swoich książkach stworzył obraz beztroskiego dzieciństwa, pełnego zakręconych i śmiesznych historii. To niesamowite i fantastyczne miejsce porusza wyobraźnię dzieci, a liczne ilustracje z dialogami  przyczyniają się do tego, że książkę czyta się lekko i przyjemnie. „117-piętrowy domek na drzewie” to najnowszy tom jaki dotychczas się ukazał.

Pan Marcin poleca:

Mark Galeotti „Wory. Tajemnice rosyjskiej supermafii”

Tematem książki jest rosyjska mafia, która po upadku Związku Radzieckiego działa w wielu częściach naszego globu. Jej charakter kształtowały łagry i obozy karne. Rosyjscy przestępcy przetrwali czas stalinizmu i zimną wojnę. Mafiosi bardzo szybko odnaleźli się  we współczesnej rosyjskiej rzeczywistości. Autor przybliża czytelnikowi historię - jeszcze wówczas - sowieckiego „półświatka”. Na kolejnych kartach książki dowiadujemy się, że to środowisko ma nie tylko własny kodeks ale także ściśle określoną hierarchię. Dzieło autorstwa Marka Galeottiego wciąga czytelnika do ostatniej strony.


Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku
ul. Gen. Hallera 22
89-410 Więcbork
Tel. 52 389 86 22

e-mail: bibliotekawiecbork@wp.pl
Strony internetowe związane z bibliotekarstwem, literaturą, edukacją i kulturą
Polecane strony:
www.wiecbork.eu

Licznik odwiedzin: 602126