Agnieszka Kosińska opowiada o Miłoszu

Dnia 11.04 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku gościła Pani Agnieszka Kosińska. Spotkanie to mogło się odbyć dzięki uczestnictwu Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w ogólnopolskim projekcie Instytutu Książki - Dyskusyjne Kluby Książki. Razem z bibliotekarzami do więcborskiego „Ekonomika” przyjechała Pani Lucyna Partyka z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy, która jest koordynatorem projektu w województwie kujawsko-pomorskim. Pani Agnieszka Kosińska była przez wiele lat asystentką Czesława Miłosza – dlatego jej wiedza o polskim Nobliście jest nie do przecenienia. Owocem współpracy z poetą jest książka „Miłosz w Krakowie”, której autorka poświęciła spotkanie. Tego dnia w szkolnej auli widownia dopisała. Była tam nie tylko młodzież z „Ekonomika” ale także z Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Więcborku oraz uczniowie Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Więcborku. Oczywiście nie zabrakło mieszkańców, którzy również pragnęli poznać historię opowiedzianą przez Agnieszkę Kosińską.

Podobno Czesław Miłosz bardzo się denerwował, gdy inni czytali jego poezję. W wieku młodzieńczym nic nie zapowiadało jego przyszłej kariery literackiej. Pragnął bowiem studiować biologię. Kiedy rozpoczął naukę stwierdził, że odpowiedzi na nurtujące go pytania znajdzie w filozofii czy religii. Ostatecznie skończył studia prawnicze – postanowił bowiem uzyskać konkretny zawód a swoją pasję do literatury rozwijać równolegle. Zresztą ten słynny poeta zawsze powtarzał, iż człowiek posiadający pasję i ją realizujący jest w stanie osiągnąć największe zaszczyty i nagrody. Polski Noblista jest – można powiedzieć – potwierdzeniem własnej tezy. Zamiłowanie do literatury – traktowane jako pasja zaprowadziło go wprost do Nagrody Nobla. Warto wspomnieć, że owa nagroda była nie tylko uznaniem dla ogromnego talentu autora ale także dla zmian, które zachodziły w Polsce 1980 roku. To prestiżowe wyróżnienie Szwedzkiej Akademii Literatury jest często „śmiercią dla autora” – cóż bowiem po tym napisać? Ta zasada nie tyczy się jednak naszego rodaka. Po odebraniu owego wyróżnienia nie osiadł na laurach, pisał jeszcze więcej a niektórzy twierdzą, iż były to jeszcze wspanialsze utwory. Na spotkaniu nie zabrakło dojrzałych i mądrych pytań. Cieszy to tym bardziej, że pochodziły one od młodzieży. Każdy kto takowe zadał dostawał pamiątkową zakładkę ze spotkania. Na zakończenie można było otrzymać na niej autograf Agnieszki Kosińskiej. Spotkanie z pewnością było interesujące i udane – trwało przeszło dwie godziny.

Życzymy Pani Kosińskiej jeszcze wielu sukcesów a książkę pt. ”Miłosz w Krakowie” można już wypożyczyć w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Więcborku.

 


Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku
ul. Gen. Hallera 22
89-410 Więcbork
Tel. 52 389 86 22

e-mail: bibliotekawiecbork@wp.pl
Strony internetowe związane z bibliotekarstwem, literaturą, edukacją i kulturą
Polecane strony:
www.wiecbork.eu

Licznik odwiedzin: 158991