70-lecie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Więcborku - 26-08-2018.

Dnia 26 sierpnia na Placu Jana Pawła II w Więcborku miał miejsce niezwykły jubileusz. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku świętowała 70-lecie swojej działalności. Ostatnia sierpniowa niedziela obfitowała w wiele niespodzianek od samego rana.

Około godziny 9:00 na rynku stanęła fotobudka. Do godziny 15:00 każdy bez wyjątku mógł skorzystać z rzadkiej okazji, wykonania własnej zakładki do książki ze swoim zdjęciem. Nie były to jednak zdjęcie zwyczajne bowiem na wszystkich czekały fotogadżety: kapelusze, śmieszne okulary, maski oraz czapeczki. Dodatkowo pracownicy biblioteki przygotowali hasła związane z książką. Były to sentencje promujące w sposób dowcipny czytelnictwo, oraz pokazujące wartość słowa pisanego. Biblioteczną fotobudkę odwiedzały całe rodzinyOsoby pragnące pozostawić ślad swojej obecności mogły dokonać wpisu w specjalnie przygotowanej „Księdze Gości”. Podczas radosnych sesji fotograficznych zapełniały się karty pamiątkowego albumu. Pisano podziękowania, pozdrowienia zaś szczególnie cenne okazały się sentencje pochodzące od osób odwiedzających Więcbork. Fotograficzne zakładki dla mieszkańców to preludium niedzielnych atrakcji. Wieczorem na rynku licznie zgromadzili się czytelnicy, przyjaciele biblioteki, władze lokalne i powiatowe, przedstawiciele innych bibliotek, szkół, sponsorzy oraz mieszkańcy i turyści. Nie zabrakło byłych i obecnych pracowników książnicy. W role konferansjerów wcielili się aktorzy „Kabaretu Trójka” z Bydgoszczy Państwo Wanda i Eugeniusz Rzyscy Na wstępie głos zabrała Pani Ludmiła Piekałkiewicz-Geruzel - dyrektor biblioteki, która uroczyście powitała gości. Następnie swoje życzenia przekazał Urząd Miejski oraz Rada Miejska w osobach włodarza gminy Pana Waldemara Kuszewskiego oraz Pani Grażyny Witczak Przewodniczącej Rady Miejskiej. W imieniu władz powiatowych głos zabrał Pan Andrzej Marach - Wicestarosta Sępoleński. Najlepsze życzenia złożyła również Pani Teresa Krasicka Wiceprezes Banku Spółdzielczego w Więcborku i Pan Roman Starzecki Przewodniczący Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Więcborku. Życzliwe słowa popłynęły również od Pani Beaty Kopty Przewodniczącej Komisji Oświaty, Kultury i Sportu. Z ogromnym wzruszeniem Pani Ludmiła Piekałkiewicz-Geruzel wysłuchała przemówień, które w imieniu członków Dyskusyjnego Klubu Książki wygłosiły Panie: Zofia Świerczewska oraz Janina Olczak. Członkinie klubu to przyjaciele książnicy od wielu lat. Podziękowano również całej instytucji za wkład w organizowany co roku Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.

W ciągu 70 lat przez biblioteczne pomieszczenia przewinęło się wielu pracowników. Niektórzy niestety już odeszli, ale pamięć o nich pozostanie wśród czytelników. Ci, którzy cieszą się zasłużoną emeryturą licznie przybyli na niedzielną uroczystość. Zostali uhonorowani kwiatami oraz okolicznościowymi upominkami wręczonymi przez dyrektora biblioteki. Obdarowano również obecną kadrę pracowniczą. Ma ona przecież niełatwe zadanie – musi dbać aby instytucja sprostała współczesnym oczekiwaniom użytkowników.

Bydgoscy konferansjerzy to znani aktorzy teatralni dlatego zgromadzeni mieli sposobność poznać historię instytucji „na wesoło”. Salwy śmiechu i oklaski płynące z widowni to najlepszy dowód, iż występ kabaretu był trafną decyzją. Po aktorach przyszedł czas na muzyków. Prezentem od biblioteki dla wszystkich przybyłych był bowiem koncert duetu smyczkowego ”Queens of Violin” w składzie Anita Tubaja - Sobków i Karolina Wróbel - Krysztoforska. Artystki posiadają bogaty repertuar zaś wieczorny koncert był wspaniałym przeglądem różnych stylów muzycznych. Na skrzypcach elektrycznych wykonywano muzykę poważną, irlandzką, rozrywkową oraz niezwykle obecnie popularne utwory pochodzące z kasowych hitów wielkiego i małego ekranu. Wykonanie tematu pochodzącego z filmu „Piraci z Karaibów” wyzwoliło burzę oklasków. Nic dziwnego, że zespół musiał bisować. Uroczystość 70-lecia Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Więcborku to nie tylko uczta duchowa. Ostatnim elementem spotkania był ogromny tort ufundowany przez Burmistrza Więcborka Pana Waldemara Kuszewskiego.

Jubileusz 70-lecie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Więcborku był wydarzeniem niezwykłym i podniosłym. Był chwilą zadumy, refleksji i wspomnień. Niewątpliwie najważniejsi tego dnia byli czytelnicy oraz pracownicy, którzy zawsze stanowią duszę biblioteki oraz kształtują kierunek jej rozwoju.

Jan Parandowski powiedział: „Sercem domu jest biblioteka”. Naszym domem jest Więcbork a serce Więcborka znajduje się przy ulicy gen. Józefa Hallera 22.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia niedzielnej uroczystości.